Teisel avatud talude päeval võtavad mitmed talud külalisi vastu kamba peale ja sooviga teelisi ikka kauem enda juures hoida.
Lõuna-Järvamaa koostöökogu õppereisist Ahvenamaale talupäevadele eelmisel aastal alguse saanud avatud talude päev leiab aset ka tänavu ja koostöökogu tegevjuhi Ülle Leesmaa kinnitusel teevad nemad küll kõik selleks, et juulikuisest sündmusest saaks pikaajaline tava. Selliselt annab alust mõelda nii ettevõtmisele saadud suur tunnustus kui ka talupäevast osavõtjate innukus. «Kui esimesel aastal osalesid avatud talude päeval peamiselt Ahvenamaal toimunut oma silmaga näinud, siis tänavu on neile lisandunud uusigi,» sõnas ta.
Järvamaal peetakse avatud talude päevi koostöös Järva arengu partneritega ja selle tegevjuht Silva Anspal lisas, et tänavu on küllakutsujad ka varmamad tegevusi pakkuma. «Esimesel aastal paljud veel kompisid pinda, olid arakesed, tänavu lubatakse külastajatel hoopis julgemalt oma igapäevatoimetustes osaleda. Nii saab sõita traktori ja ATVga, muru niita, marju noppida, lõnga värvida ja palju muud,» loetles ta.
Eelmisel aastal sai külastada 14 ja tänavu 12 kohta, kuid mitmed talud pakuvad Leesmaa ütlust mööda tänavu tegevust ja toodangut ühiselt. «Näiteks Türi valla Raismikuoja talu toodetega saab tutvuda Takkasaare talus ja Ale talu on oma tegevustega kolinud Jõeääre tallu,» täpsustas ta.
Selline koostöö on Leesmaa meelest vaid tervitatav, sest siis saab külastaja ühes kohas rohkem näha ja toimetada ning usutavasti on nii tegijatelegi tulusam.
Anspal arvas, et talukohad võikski igal aastal vahetuda, nii et püsikülastajal oleks ikka midagi uut valida. «Kui tullakse päeva taludes veetma, ei taha ju minna varem käidud kohta,» uskus ta.
Leesmaa lisas, et imetleb väga talunikke, kes oma vabast tahtest võtavad vaevaks avatud talude päeval osaleda ja on valmis kiirel tööajal üht suvepäeva ohverdama. «Toetame ju nende kulusid vaid saja euroga,» lausus ta.
Külastajatel soovitas Leesmaa valida pakutavast välja viis-kuus talukohta, mis enam huvi pakuvad. «Nii väldib liigset tormamist ja tekkida võivat närvilisust. Püüdsin eelmisel aastal jõuda seitsmesse kohta ega jõudnud kuskil korralikult midagi vaadata,» pajatas ta oma kogemusest.
Avatud talude päeval teist aastat osalev Koigi vallas asuva Kuriste talu peremees Eelar Sammler nimetas ettevõtmist rahva valgustamise päevaks, mis käega katsutavat kasu ei too, kuid milles osaleda on siiski vahva. Eelmisel aastal käis tema talust läbi sadakond inimest. «Kuigi tänavu pole väga reklaami tehtud, on arvata, et ega huvilisi vähem ole,» uskus ta. Kas ka järgmistel aastatel Kuriste talu osalejate nimekirjast leiab, Sammler veel öelda ei osanud.
Esimest aastat avatud talude päeval osalev Türi valla Lapardi talu peremees Valdu Välimäe tahab külastajatele rääkida oma pere lugu, kus nõukogude ajal ülesküntud põllumaa ei suutnud hävitada kodukoha juuri. «Teema läheb hästi kokku tänavuse pärimuskultuuri aastaga ja nii siis osalemegi ja oleme valmis vastu võtma kõiki, kes tulevad. Ruumi on meil palju,“ sõnas ta.
Tammsaare Lõuna talu
Albu vallas Vetepere külas
Traktoriga muru niitma! Tammsaare muuseumi mail asuv Tammsaare Lõuna talu on Eestis üks väheseid 19. sajandi algusest säilinud talukomplekse. Uudistada saab arhitektuuriliselt huvitavaid hooneid – meeaita, suurt aita (mis kasvas vastavalt rikkuse suurenemisele) ning taluhoonet aastast 1886. Igal täistunnil ringkäik talus, kus taluperemees tutvustab vanu hooneid ja nende ajalugu. Kohalikud käsitöölised näitavad oma töid ja proovida saab väikese murutraktoriga muru niita või põhupallidel turnida.
Seidla tuuleveski
Albu vallas Seidla külas
Kuidas tuule jõul viljaterast jahu saab? Ekskursioonid tuulikus, tuuleveski töö näitamine, viljakottide üles vinnamine. Kell 14 pakutakse sooja koduleiba. Vilve Väikeköök OÜ pakub tuuliku juures külasuppi ja küpsetisi.
Mahetooted OÜ
Roosna-Alliku vallas Valasti külas
Näeb õnnelike loomade elu! Saab näha, kuidas kasvavad õnnelikud sead, veised ja teised taluloomad. Tutvustatakse maaharimistehnikat. Proovile saab panna oma teadmised ja tunda kasvatatavaid põllukultuure – milline on nisu või rukis?
Kalamatsi meierei
Kareda vallas Esna külas
Uued maitsed kitsepiimast! Kalamatsi meierei on väike talumeierei, kus valmistatakse omatoodetud kitsepiimast värsket toorjuustu. Tutvustatakse kitsekasvatust ning juustuvalmistamist. Võimalus maitsta ning huvi korral ka kaasa osta meierei toodangut.
Jürimardi
Järva-Jaani vallas Metsla külas
Kaeme mesilaste tegemisi! Talumuuseum-hobitalus toimuvad ringkäigud talumuuseumis. Saab anda oma osa kangastelgedel avatud talude päeva vaiba kudumisse. Peremees näitab läbi mesitaru klaasist vaheseina mesilaste tegevusi. Karinu külamajas on avatud Jürimardi talumuuseumis säilitatavate ürikute näitus. Lisaks saab seal vaadata videot, kuidas on aegade jooksul vilja koristatud. Seansid kell 13 ja 15.
Kuriste talu
Koigi vallas Väike-Kareda külas
Kosmosetehnika piimafarmis! Ekskursioonid kaasaegses kahe lüpsirobotiga piimafarmis, kus kõik tööd on automatiseeritud. Talu ajaloo ja piima tootmise tutvustus, võimalus tutvuda videomaterjaliga. Piima ja talus valmivate piimatoodete maitsmine. Võimalus vaadata lehmi ja paitada vasikaid ning tutvuda kaasaegse põllutehnikaga.
Holdre talu
Koigi vallas Silmsi külas
Nopime marju ja sõidame traktorikastis! Mitmendat põlve peetav hobitalu – elulaaditalu, kus esmatähtis on säilitada kodutunne ning õpetada järeltulevatele põlvedele austust töö ja kodu vastu. Saab silitada lammast, vaadata kanu ja oma käega marju noppida ning hetkeks maha istuda, et nautida Kesk-Eesti ilu ja võlu ning oma korviga piknikut pidada.
Tutvustatakse lambavilla kraasimist ja mida lambavillast teha saab: viltimine ja muu käsitöö. Lastele on õuel erinevaid tegevusi. Sõrandu abikomando päästeauto ootab uudistajaid. Võimalus teha sõitu T-16 kastis.
Jõeääre talu
Türi vallas Kirnas
Köögivili põllult kaasa! Jõeääre talu on suurte kasvuhoonete ja köögiviljakasvatusega kaunis maakodu, mis pakub toodangut otse enda põldudelt ja kasvuhoonest. Mesinik müüb värsket mett ja mesilastega seotud tooteid. Koostöös Ale taluga tutvustatakse ja pakutakse talutoitu esivanemate toidulaualt ning osaleda saab metsatõstukiga täpsustõstmise võistlusel, kus osavamatele auhinnad. Türi käsitöötuba avab käsitöö näitus-müügi teemal «Taimest tulnud». Õpitubades saab tutvuda käsitöömeistrite tegemistega ja soovi korral ise kaasa lüüa. Taluõuel on avatud suvekohvik.
Takkasaare
Türi vallas Karjakülas
Piim ei tule kruusi poest! Võimalus tutvuda taluga ning sealsete elanikega – katsuda oma käega lehmi, kitsi ja kodulinde ning näha, kuidas jõuab piim poodi. Tutvuda saab talutehnikaga ja küla käsitöötegijate tööde väljapanekuga. Talukohvikus saab linnulaulu saatel nautida kohvi ja kohalike perenaiste küpsetisi. Lastel on võimalik mürada ja hüpata põhupallidel, sõita ATVga ja teha palju muud põnevat. Müügil Raismikuoja talu mahetooted (jahud, õlid jne).
Põllemaa-Saare
Türi vallas Põikval
Võimalus keeta seepi! Talu näitab piimakarja ja lihaveiseid ning pakub hobustel ratsutamise võimalust. Saab juua naturaalset piima ning teha pai kiisudele, kutsudele ja lindudele. Võimalus sõita ATV ja mopeediga, hüpata põhupallidel ja batuudil. Tegevused algavad kell 11, kohvik avatud kella 15ni.
Lapardi talu
Türi vallas Kärevere külas
Suguvõsa pillimehed pakuvad lusti! Lapardi talus hooneid küll enam pole, kuid koht on korras ja pakub võimalust minna ajas tagasi. Sepikoda pakub vaadata seppade tööd, tutvuda saab talus vajaminevate kartulikorvide punumisega, kes soovib, võib ka rehapulki vesta ja õlletegu katsetada. Kaeda saab näitust vanadest puu- ja hobutööriistadest tuletõrjevankrini ning silmailu pakub perenaise (memme) Selma Välimäe käsitöö. Muusikaga hoiavad tuju üleval suguvõsa pillimehed. Avatud on talukohvik vanade talutoitudega. Lapsed võivad lustida hobustega ja põhupallidel hüpata ning nostalgitsejad saavad sõita Žiguli ja võib-olla Volgagagi. Kes soovib ringkäiku koos taluperemehe lugudega, peaks kohal olema kell 12, kell 14 või kell 16.
Haaviku talu
Türi vallas Kabalas
Lastele avatud Muumimaja! Suurepärane võimalus tutvuda ühe tavalise hobitaluga, mida peetakse igapäevase töölkäimise kõrvalt. Soovijad saavad osta oma põllult pärit värsket kartulit, porgandit ja hernest. Lapsed võivad lustida Muumimajas ning kes hea kauba teeb, saab kaasa ka talvepuud. Põnevust pakutakse osalemisega viktoriinis «Tunne ära». Võimalus tutvuda kohalike meistrite käsitööga ning seda kaasa osta.
Silvi Lukjanov
Järva Teataja, 16.07.2013