Autor: Pille Sooväli, vanemteadur, taimekaitse osakonna juhataja, METK. Toimetaja: Manuela Kollom, METK
Taimekahjustajate monitooringu eesmärk on koguda ja jagada infot majanduslikult tähtsamate taimehaiguste ja kahjurite esinemisest Eesti põldudel.
Taliraps on õitsemist lõpetamas, peavarrel on 90% õitest puhkenud ja esimesed kõdrad juba moodustunud. Hiilamardikad toituvad õites õietolmust, kuid õnneks see enam rapsile kahju ei tee. Kõrda peitkärsakaid on samuti vähem. Kuuma ja kuiva tõttu on kohati taliteravili juba longus.
Talinisu on veel loomise alguses, esineb jahukastet, helelaiksust ja nisu-pruunlaiksust. Talioder on juba loonud ja esimesed tolmukad nähtaval. Suviteravili kasvab maakirbu kahjustusest välja, lehehaigusi veel näha ei ole. Põlduba ja põldhernes on hetkel varsumise kasvufaasides, põldoa lehtedel on üksikud šokolaadilaiksuse täpid.
Jälgi monitooringu tulemusi ja hinda oma põldude kahjustajaid
✓ Ole monitooringu tulemustega jooksvalt kursis, liitu Whatsappi grupiga või telli teavitus mobiiltelefoni sõnumitesse.
✓ Põllumehed saavad ka ise oma põldudel kahjustajaid hinnata läbi rakenduse, kuhu oma põllu infot sisestades kuvatakse tõrjesoovitused nii umbrohtude, taimehaiguste kui ka kahjurite ohjamiseks.
Maaelu Teadmuskeskuse (METK) taimekahjustajate monitooringu eesmärk on koguda ja jagada infot majanduslikult tähtsamate taimehaiguste ja kahjurite esinemisest Eesti põldudel. Vaatlemise all on tali- ja suviteraviljad, taliraps, suviraps, põldhernes ja põlduba.
Monitooringuga määratakse kahjustaja leviku ulatust, mille järgi soovitatakse keskkonnasäästlikku ja majanduslikult otstarbekat taimekaitse lahendust. Monitooring annab lähipiirkonna põllumeestele informatsiooni, millal on õige aeg enda põldudel tõrjet alustada.
Loe ka uuendatud integreeritud taimekaitse suuniste kohta. Vaata 21. nädala monitooringu andmeid.