Maaelu Teadmuskeskus (METK) kogus sügisel ettepanekuid 2025. aastal toimuvateks põllumajandusliku ja toidutootmise teadmussiirde tegevusteks.

Teadmussiirde tegevuste alla kuuluvad valdkonna põllumajandus- ja toidutootjatele vajalikud info- ja õppepäevad, koolitused, õppereisid, konverentsid (nii koha peal kui veebis), teabematerjalid (videod, trükised, taskuhäälingud jms) ja teised üritused, mille kaudu toimub ettevõtjatele vajalike teadmiste ja kogemuste jagamine. 

Nn ideekorje andis nii uutele kui varasematele teadmussiirde tegevuste korraldajatele võimaluse välja pakkuda juba kogunenud ideid. Eesti kaart ürituste asukohamärgistega.

Valdkonnad ideede elluviimiseks on: 

  • maaviljelus, sh taimekasvatus ja aiandus; 
  • loomakasvatus;
  • mahemajandus; 
  • toit ja toiduohutus;
  • horisontaalsed teemad, sh ühistegevus;
  • toidusektori müügiedendus.

 

 

2025. aasta teadmussiirde tegevused on kinnitatud Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi poolt

Meil on hea meel teatada, et AKIS 2025. aasta teadmussiirde tegevused on nüüd ametlikult kinnitatud Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi poolt. Kuigi kinnitamine toimus alles nüüd, 26. veebruaris 2025, on AKIS tiim juba aktiivselt alustanud ettevalmistusi tegevuste elluviimiseks.

Teadmussiirde tegevusi viib kogu AKIS perioodil ellu METK koostöös avaliku ja erasektori partneritega. Avaliku sektori partneritega sõlmitakse koostööleping, erasektori partnerid leitakse raamhanke (hange Riigihangete Registris leitav SIIN) tulemusena. Raamhanke pakkumiste tähtaeg on 18. märts 2025 kell 11:00 ning hanke parterite valiku loodame langetada aprillis 2025. Peale raamhanke partnerite selgumist viiakse läbi minikonkursid, mille eesmärk on teha kindlaks, kes partneritest saavad hakata konkreetseid tegevusi ellu viima.

2026.a. tegevuskava ettevalmistamine algab käesoleva aasta augustis uue ideekorje väljakuulutamisega. Kutsume osalema nii ettevõtjaid kui ka teadus- ja arendustegevuste elluviijaid. Ideekorje annab kõigile huvilistele võimaluse väljendada oma soove koolitusteks, pakkuda ideid ja lahendusi teadmiste ja oskuste edendamiseks.

Kontakt: Hanna Raidvere-Sepp
hanna.raidvere-sepp@metk.agri.ee
+372 53 60 36 71

Allpool igalt lingilt laeb alla vastava valdkonna tegevuste fail.    (Müügiedneduse tabelis on veel ideed, kinnitamine on pooleli)

Toimunud ürituste tagasiside ülevaade

Eesti põllumajanduse teadmussiirde- ja innovatsiooni süsteem – AKIS.

Igal üksikul osapoolel on suures süsteemis oma oluline oskus ja roll. Üheskoos võimendadame kõigi erinevate kompetentside mõju teadmiste ja innovatsiooni jagamise kaudu. Iga kontakt ja teabesild on Eesti maaelu ramm, mis ei rauge.

Tänu toimivale teadmiste, teaduse, kogemuste ja innovatsiooni jagamisele kasvab Eesti maaelu ja põllumajandus jõudsalt järjest viljakamal pinnasel.

Nutikas põllumajandus on rammus.
Rammus põllumajandus on nutikas.

Selles kataloogis leiad AKIS tegemiste illustratsioonid png formaadis (klõpsamisel laeb alla ZIP kataloogi)

AKIS muster horisontaalne 

AKIS muster suur

 

Miks METK?

METK on olnud oluline partner teadmussiirde programmide elluviijate konsortsiumites alates 2019. aastast ning tuttav valikute tegemise protsessiga. Seekordne ideekorje oli eelkõige suunatud 2025. aasta tegevuste valikule. METKil on AKIS-keskusena tegutsemise ülesanne siiski pikemaajalisem.

METK nimetati 2023. aastal põllumajanduse teadmussiirde ja innovatsiooni süsteemi (inglise keelses AKIS – agricultural knowledge and innovation systems) tugiüksuseks. Kui teadmisi luuakse koos, kasutatakse tõhusalt ja jagatakse ulatuslikult, toetab see praktikas toimivate lahenduste rakendamist. Mitmetel aastatel on infopäevi, koolitusi jmt teadmiste levikuga seotud tegevusi toetatud PRIA abil kas avatud taotlusvoorude või teadmussiirde programmide kaudu. Nüüd on teadmiste vajaduste kaardistamine ja elluviimise korraldamine METK ülesanne.

https://metk.agri.ee/uudised/maaelu-teadmuskeskus-asub-uuendusi-ettevotlusesse-viima