Allikas: Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus 19.12.2024
Viimastel aastatel on ESG (keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimispõhimõtted) muutunud oluliseks teemaks kõigile ettevõtetele, mitte ainult suurkorporatsioonidele. Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted (VKE-d) seisavad üha enam silmitsi ootustega oma tegevuse jätkusuutlikkuse tõestamiseks nii partneritele, investoritele, klientidele kui ka rahastajatele.
Rahandusministeeriumi rahandusteabe poliitika osakonna nõuniku Marika Taali sõnul on väga oluline, et suurettevõtete direktiivist tulenevaid kohustusi ja tausta mõistaksid ka väiksemad ettevõtjad, näeksid jätkusuutlike standardite järgimises oma võimalusi.
Vastutustundlik ettevõtlus ei ole pelgalt trend, vaid strateegiline vajadus, mis tagab pikaajalise konkurentsivõime. ESG strateegia rakendamine aitab ettevõtetel:
- Luua usaldusväärsust ja kliendilojaalsust vastutustundliku kuvandi kaudu.
- Tõsta oma atraktiivsust investorite ja partnerite silmis.
- Täita regulatiivseid nõudeid ja parandada riskijuhtimist.
- Tõhustada ressursikasutust ja vähendada kulusid.
- Kaasata ja hoida motiveeritud töötajaid.
- Suurendada vastupanuvõimet majanduslikele kõikumistele.
Strateegia on katusdokument, mis sõnastab ESG juhtpõhimõtted, ettevõtte kestlikkuse visiooni ja ambitsiooni ning fookusteemad. Kuni 3- aastane teekaart defineerib vajalikud tegevussuunad planeeritu saavutamiseks, seab eesmärgid ja mõõdikud tegevuste monitoorimiseks, määrab esialgse ajakava, vastutajad/elluviijad ja vajalikud ressursid. Strateegia ja teekaart koos loovad eeldused ettevõtte ESG ja kestlikkuse aruande koostamiseks.
Võrreldes suurettevõtetega on vabatahtliku VKE standardi sisu oluliselt lihtsam, koosnedes põhimoodulist ning kahest valikulisest moodulist: poliitikad, tegevused ja eesmärgid ning äripartnerite moodul. Standard on välja töötatud kõigile VKE-dele, et toetada neid kestlikkuse teemade mõistmisel ja üleminekul ning on mõeldud olema toeks, kui neilt küsitakse äripartnerite poolt kestlikkusteavet.
“Kestlikkusteabega peavad tegelema ka väikesed ja keskmised ettevõtted, kuna vastasel korral ei saa nad ühel hetkel enam tegutseda turgudel, kus nõutakse kestlikkuse strateegiat. Ka riigihanked on muutumises ning kui neisse on kirjutatud sisse keskkonnaalased ja sotsiaalseid tingimused, ei saa enam varsti üldse teisiti äri teha.”
Kuidas alustada ESG teekonda?
Ettevõtte ESG strateegia loomine algab hetkeolukorra hindamisest: protsesside kaardistamisest, tugevuste ja nõrkuste analüüsist ning ettevõtte mõju hindamisest nii sisemiselt kui ka väliselt. Seejärel seatakse selged eesmärgid ja mõõdikud, määratakse vastutajad ning luuakse konkreetne tegevuskava, mis haakub ettevõtte üldstrateegiaga. Kogu protsess nõuab läbipaistvust, töötajate kaasamist ning regulaarset andmete kogumist ja tulemuste kommunikeerimist sidusrühmadele.
Sügisel alustas Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) ja Sustinere eestvedamisel ESG strateegia meistriklass, kus 20 ettevõtet tegelevad ekspertide juhendamisel ESG strateegia loomisega.
- „Osaleme ESG strateegia meistriklassis, sest näeme, et meie kliendid pööravad sellele teemale järjest suuremat tähelepanu. Koolituse esimestel päevadel mõistsime, et oleme juba teatud aspekte oma tegevuses rakendanud, kuid palju on veel õppida, eriti seoses seadusandluse, andmete kogumise ja tegevuste struktureerimisega. Näeme ESG-s mitte ainult kohustust, vaid ka võimalust tõsta ettevõtte sisemist efektiivsust ja eristuda konkurentidest,“ jagab kogemust Robert Talalaev tootmisettevõttest TB Works.
- Tugeva ESG strateegia loomine ei ole täna enam lihtsalt hea tava – see on investeering tulevikku. „ESG strateegia loomine on meie jaoks hädavajalik, sest soovime olla teerajajad kestlikkuse vallas. Hetkeolukorra hinnang andis väga hea ülevaate kriitilistest teemadest, mida ESG raames jälgida. Saime selged ja struktureeritud teadmised ESG-st usaldusväärsetelt ekspertidelt ning hakkame nüüd järk-järgult neid oma strateegiasse rakendama,“ kirjeldab Helen Murula Eesti Pandipakendist.
Tasuta veebipraktikumide sari ESG strateegia loomiseks
EIS ja Sustinere korraldavad 2025. aasta alguses tasuta veebipraktikumide sarja, mis annab praktilisi juhiseid ja tööriistu ESG strateegia loomiseks. Veebipraktikumid on mõeldud ettevõtetele, kes on ESG teemadega algusjärgus, pakkudes struktureeritud lähenemist ja konkreetseid samme strateegia väljatöötamiseks.
ESG veebipraktikumide ajakava:
- 29.01, kell 9:30–11:00: ESG tähtsus, mõjude kaardistamine ja sidusrühmade kaasamine.
- 13.02, kell 9:30–11:00: Ambitsioonide seadmine, eesmärkide ja mõõdikute paika panemine.
- 27.02, kell 9:30–11:00: ESG poliitika ja strateegia juurutamine ning tulemuste jälgimine.
Registreerimine ja lisainfo ESG strateegia e-praktikumide kodulehel.
Osalejad saavad iga praktikumi jooksul täita töölehti, et kohandada õpitut oma ettevõtte vajadustele. Tulemuseks on esmane ESG strateegia kavand.
Programmi sisu ja ajakava
29. jaanuar kell 9:30 – 11:00 – Esimesed sammud ESG strateegia loomisel
Uurime, miks ESG on oluline ja kuidas määratleda ettevõtte jaoks tähtsaimad teemad, kaardistades mõjud, riskid ja võimalused. Samuti tutvume ESG juhtimissüsteemi põhimõtetega, sealhulgas sidusrühmade kaasamise ja väärtusahela arvestamisega.
Järeltegevused (2 nädala jooksul) – Pärast veebiseminari saad täita lihtsustatud töölehe, mis aitab Sul kaardistada oma ettevõtte ESG prioriteetsed teeemad.
13. veebruar kell 9:30 – 11:00 – ESG strateegia ja teekaardi loomine
Seame keskkonna-, sotsiaalsete ja ärijuhtimise teemade ambitsioonid, sõnastame juhtpõhimõtted ning määratleme eesmärgid ja mõõdikud. Lisaks loome ettevõtte jaoks esialgse teekaardi, mis aitab ESG strateegiat samm-sammult ellu viia.
Järeltegevused (2 nädala jooksul) – Pärast veebiseminari saad täita töölehe, mis juhatab Sind esmase ESG strateegia ja teekaardi loomiseni.
27. veebruar kell 9:30 – 11:00 – Terviklik ESG poliitika ja juurutamine
Arutame, kuidas luua terviklik ESG poliitika ja strateegia ning kujundada juhtimisstruktuur, mis toetab selle rakendamist ettevõttes ja kogu väärtusahelas. Lisaks käsitleme monitooringu ja aruandluse põhimõtteid ning muudatuste juhtimist.
Artiklit toimetas H.Tamsalu, METK