Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel kinnitas Ärilehele, et jahimehed leidsid eile Viljandimaalt Tarvastu vallast veel kolm surnud metssiga, tegemist on varem sealtsamast leitud Aafrika katku surnud metssea põrsastega.
„Need on ilmselgelt sama pesakonna põrsad, nad leiti paarisaja meetri raadiusest ja saadeti eile uuringuteks laborisse,“ ütles Pärtel.
Kas ka nende kolme sea surma põhjustas sigade Aafrika katk, saab Pärteli sõnul kinnitada siis, kui labor on vastuse andnud. „See on väga tõenäoline,“ lisas ta.
Pärteli sõnul tuleb valmis olla selleks, et katk levib lähiajal laiematele aladele. „Metssigade liikumine ei ole paraku kontrollitav,“ nentis ta.
Seoses surnud metsseapõrsaste leidmisega mingeid uusi meetmeid kasutusele ei võeta, kuna nad avastati samast piirkonnast.
Küll aga on täna on hääletamisel otsus, millega mõned Valgamaa ja Viljandimaa vallad saavad teise tsooni staatuse. „See tähendab täiendavaid kontrolle ja sellest tsoonist saavad farmide elussead välja liikuda ainult pärast laboriuuringuid,“ selgitas Pärtel.
Kuni katk pole kodusigadeni jõudnud, ei ole Pärteli sõnul vajadust avalikele teedele panna desobarjääre, nagu seda Lätis tehtud on. „Metssigade kontekstis on see täiesti mõttetu, sest nemad mööda teid ei jaluta. Seni peavad desobarjäärid olema farmide sissepääsude juures, see on loomapidaja enda kohustus. Kui desobarjäärid vajaduse ilmnemisel laiemalt tarvitusele võetakse, siis korraldab seda riiklik loomatauditõrje komisjon ja rakendav asutus on VTA,“ ütles Pärtel.
12.09.2014, Delfi.ee
Põllumajandusministeerium selgitas, et kui sigade Aafrika katk diagnoositakse koduseal, siis taudipunktis kehtestatakse karantiin, 3 km raadiuses kehtestatakse ohustatud tsoon ja 10 km raadiuses taudipunktist järelevalve tsoon. Taudipunktis sead hukatakse ja hävitatakse kohapeal. Ohustatud ja järelevalvetsoonis kehtestatakse piirangud inimeste ja loomade liikumisele.