Allikas: Novaator, Priit Ennet
24.05.2022
Selleks, et saada D-vitamiini, on mitu võimalust: minna välja päikse kätte, süüa muna, maksa või rasvast kala või neelata alla kapsel. Nüüd pakuvad teadlased veel üht võimalust: süüa geenmuundatud tomatit.
Cathie Martin ja tema kolleegid Inglismaalt Norwichi Teaduspargist lülitasid tomatitaimel ühe geeni välja. Selle tulemusel suurenes taimes, nii lehtedes kui ka viljas märgatavalt D3-vitamiini eellasmolekuli, 7-dehüdrokolesterooli kogus.
Kui neid lehti või vilju veel ultraviolett-B-kiirgusega valgustada, siis muutubki 7-dehüdrokolesterool inimesele kergesti omastatavaks D3-vitamiiniks.
Martin ja kaasautorid annavad ajakirjas Nature Plants teada, et ühes nende geenmuundatud tomativiljas võib D3-vitamiini olla sama palju kui kahes keskmise suurusega kanamunas kokku. Tavaliselt tomatis, nagu taimetoidus üldse, D-vitamiini väga ei ole.
Teadlased loodavad, et samalaadi geenmuundusega võiks õnnestuda D-vitamiini sisaldust tõsta ka tomati sugulastaimedes, teistes maavitsalistes nagu kartulis ja paprikas, milles toimib enam-vähem samasugune 7-dehüdrokolesterooli sünteesirada nagu tomatis.
D-vitamiin on tähtis, sest aitab tugevdada immuunsust, vältida põletikku ning ära hoida närvisüsteemi haigusi. Ka koroonapandeemia ajal on mõnikord juttu olnud, et hea D-vitamiini tase vähendab Covid-19 raskekujulise põdemise tõenäosust.
Kuid D-vitamiini puudus on maailma rahvastikus laialt levinud, eriti talvisemal ajal ja kõrgematel laiuskraadidel, aga ka taimetoitlaste ja veganite seas, kui nad sellele vajadusele teadlikult tähelepanu ei pööra. D-vitamiini leidub ebapiisavalt väidetavalt tervelt miljardi inimese organismis.
Ehk aitavad siis geenmuundatud tomat, kartul ja paprikagi seda puudust leevendada.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetajad: Jaan-Juhan Oidermaa, Liina Ulm