Allikas: Maaeluvõrgustiku üksus
Kakskeelsel karjatervise veebiseminaril kohtusid veisekasvatuse eksperdid Eestist ja Soomest
Soome Oulu ülikooli Kajaani mõõtetehnoloogia üksuse ja Eesti Piimaklastri koostöös toimus reedel, 28. jaanuaril karjatervise teemaline veebiseminar. Ürituse tehnilist teostust ja teavitamist toetasid mõlema riigi maaeluvõrgustikud. Põllumeestele, nõustajatele ja loomaarstidele mõeldud veebiseminar korraldati kakskeelses formaadis: kasutati eesti ja soome keelt.
Veebiseminaril esitleti innovatsiooniprojektidega seotud arendusi veiste tervise ja söötmise vallas.
Eestlased tutvustasid mastiidi diagnoosimise ja veiste automaatse sobivuse klassifitseerimisega seotud uuringute tehnoloogiat ja tulemusi. Arendustööd ja uuringud on tehtud Eesti Piimandusklastri ja Eesti Maaülikooli eestvedamisel innovatsiooni- (EIP) projektides. Soome teemad keskendusid antimikroobsete peptiidide kasutamisele udara tervise hoidmisel, söötade kuivaine olekutaseme jälgimisele ning andurvarrastega silovarude temperatuuri mõõtmisele. Lahendused Älyrehu ja Hyvää karjalle jaoks on EIP projektides välja töötatud Mõõtetehnoloogia üksuse, Häme Rakenduskõrgkooli ja Loodusvarade Keskuse poolt.
- Antimikroobsed peptiidid nisade desinfitseerimisel – Pekka Kilpeläinen, Oulu Ülikool
- Mastiidi kiirtest MAVAS, kas raviskeemi on tulemas muutusi? – Dr. Piret Kalmus, Eesti Maaülikool
- Toitumuse automaatne hindamine piimalehmadel ja selle rakendusvõimalused – Hanno Jaakson, Eesti Maaülikool
- Majanduslik kasu silo ja TMR kuivaine seirest – Tuija Kallio, Oulu Ülikool
- Silo temperatuuri mõõtmine, tööriist silokvaliteedi hindamisel ja töövoo parandamisel – Ilpo Pölönen, Häme Maaülikool
Veebiseminar oli populaarne ja osales üle saja kuulaja: üle 60 osaleja Soomest ja umbes 40 Eestist. Kahe riigi ühine veebiseminar riigikeeltes on üks kaugühenduste ja -tehnoloogiate pakutavatest uutest võimalustest, kus osalejad saavad oma emakeeles tutvuda uue riigi uute valdkonnalahendustega.
Eestikeelsed ettekanded ja kakskeelne arutelu on järele vaadatav Eesti Maaeluvõrgustiku YouTube’i kanalist. Loodud on ka ühine kataloog, millest on võimalik leida soomekeelsed esitlused.
Artikli toimetaja: Hanna Tamsalu