Allikas: Kliimaministeerium, vahendas EPKK
Euroopa Liidu ning Eesti kliima- ja keskkonnapoliitika seab muu hulgas ambitsioonikad eesmärgid taastuvenergia ja -kütuste kasutamisele energeetikas, tööstuses ja transpordisektoris. Eesti on seadnud sihiks 2050. aastaks kliimaneutraalsus saavutada. Biogaasil/biometaanil on oluline roll seatud sihi, sh 2035.a ja jõupingutuste jagamise määruse (JJM) vahe-eesmärkide saavutamisel ning sektorite konkurentsivõime tagamisel.
Biogaas/biometaan on kohalik taastuvressurss, mis aitab energia varustuskindlust tagada transpordis (hajatootmine), energeetikas ja tööstuses, kuid lisaks on oluline põllumajanduses (sektori kasvuhoonegaasi (KHG) heite vähendamine) ja ringmajanduses. 2022. aasta sügise seisuga on Eestis kokku 17 biogaasijaama, millest 6 on biometaanijaamad. 2022. aastal toodeti biometaani Eestis 168 GWh (ehk ca 16,8 miljonit Nm3), millest 55 GWh toodeti loomasõnnikust, 35 GWh reoveesettest, 36 GWh toiduainetööstuse jääkidest, 37 GWh biojäätmetest ja 4 GWh muudest allikatest.
Kliimaministeerium tellis uuringu, milles selgitati välja vajalikud regulatiivsed, organisatsioonilised ja rahalised sekkumised, mis tuleb algatada ja ellu viia, et suurendada kestliku biogaasi ja kestliku biometaani tootmist ja kasutamist. Uuringus esitati hinnang maagaasi, biogaasi ja biometaani tarbimise varasemate ja praeguste mahtude kohta ning teekaart tulevase nõudluse kohta, et näidata kestliku biogaasi ja biometaani tootmise potentsiaali maagaasi asendajana aja jooksul. Uuring on seotud REPowerEU eesmärkidega: (b) kestliku biometaani kasutuselevõtu suurendamine kooskõlas taastuvenergiadirektiiviga (RED II/REDIII), (e) taastuvenergia võrku integreerimise kiirendamine.
Uuringu teostasid Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus ja Tallinna Tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituut. Tööd rahastati Euroopa Liidu NextGenerationEU vahenditest REPowerEU eesmärgil. Uuring on osa Eesti Taaste- ja vastupidavuskava investeeringust 8.3 Biogaasi ja biometaani tootmise ja kasutamise suurendamisest (element 2 jätkusuutliku biogaasi/biometaani tootmise ja kasutuselevõtu suurendamise võimaluste ja selleks vajalike tegevuste analüüs (uuring), sh vajalike regulatiivsete, organisatsiooniliste ja rahaliste sekkumiste analüüs).
Analüüsi puudutavate dokumentide viited kliimaministeeriumi veebis: