Maaelu Teadmuskeskus (METK) ootab ettepanekuid 2025. aastal toimuvateks põllumajandusliku ja toidutootmise teadmussiirde tegevusteks. Heaks kiidetud tegevused saavad rahastuse. Ideekorje on avatud kolm nädalat.
„Selleks, et uued teadmised ja oskused leiaks aktiivset kasutust, peavad need olema osalejate vajadustega kooskõlas. Tahame anda ideede elluvijatele ja ka põllumajandusettevõtjatele ning toidutootjatele võimaluse pakkuda ideid, millist teadmist ja millises vormis nad vajavad.” sõnas METKi võrgustiku osakonna juht Katrin Pihor.
METK nimetati 2023. aastal põllumajanduse teadmussiirde ja innovatsiooni süsteemi (inglise keelses AKIS – agricultural knowledge and innovation systems) tugiüksuseks. Kui teadmisi luuakse koos, kasutatakse tõhusalt ja jagatakse ulatuslikult, toetab see praktikas toimivate lahenduste rakendamist. Mitmetel aastatel on infopäevi, koolitusi jmt teadmiste levikuga seotud tegevusi toetatud PRIA abil kas avatud taotlusvoorude või teadmussiirde programmide kaudu. Nüüd on teadmiste vajaduste kaardistamine ja elluviimise korraldamine METK ülesanne.
https://metk.agri.ee/uudised/maaelu-teadmuskeskus-asub-uuendusi-ettevotlusesse-viima
METKi teadmussiirde peaspetsialist Hanna Raidvere-Sepa sõnul annab ideekorje nii uutele kui varasematele teadmussiirde tegevuste korraldajatele hea võimaluse välja pakkuda juba kogunenud ideid. „Just neid tegevuste ideid, mis on meie sihtgruppidele antud perioodil kõige vajalikumad. Teame, et meie varasemad koostööpartnerid omavad suurepärast ülevaadet põllumajandussektoris tegutsejate olulisematest vajadustest,” lisas ta.
Teadmussiirde tegevuste alla kuuluvad valdkonna põllumajandus- ja toidutootjatele vajalikud info- ja õppepäevad, koolitused, õppereisid, konverentsid (nii koha peal kui veebis), teabematerjalid (videod, trükised, taskuhäälingud jms) ja teised üritused, mille kaudu toimub ettevõtjatele vajalike teadmiste ja kogemuste jagamine.
Valdkonnad, kuhu saab ettepanekuid esitada:
- maaviljelus, sh taimekasvatus ja aiandus;
- loomakasvatus;
- mahemajandus;
- toit ja toiduohutus;
- horisontaalsed teemad, sh ühistegevus;
- toidusektori müügiedendus.
Ideekorje lõpeb 26. septembril 2024. Esitatud ettepanekud vaatab üle ja korrastab METKi võrgustiku osakond ning esitab need seejärel valdkondade viisi nõukogudele otsustamiseks oktoobris 2024.
Otsused langetatakse ettepanekus esitatud info põhjal ja rahastuse saavad kõige mõjusamad tegevused. Arvesse võetakse ettepaneku põhjendatust, kuluefektiivsust ning potentsiaalset mõju valdkonna ettevõtete arengule.
20. ja 24. septembril toimuvad ideekorje infotunnid. Infotunnil selgitavad METKi võrgustikosakonna juhataja Katrin Pihor (20.09) ja teadmussiirde peaspetsialist Hanna Raidvere-Sepp (24.09), mis on ideekorje, kuidas sellesse panustada ja mismoodi toimub edukaimate ideede valimine.
Infotundide teises pooles on osalejatel võimalus ka küsimusi küsida.
20.09 kl 11-12 toimunud infotund |
24.09 kl 10-11 toimunud infotund |
Tagasi- ja edasisidet on kogunud paljud korraldajad
Teavitus- ja koolitustegevusi korraldavad paljud organisatsioonid – koolid, erialaliidud, MTÜd jne – põllumajandusega seotud mitmetes valdkondades. Sihtrühmade vajaduste tagasiside on koondunud paljudesse erinevatesse elementidesse – nt teadmusiirde tegevuste aruanded, individuaalsetelt kohtumistel ettevõtjatega saadud tagasiside, erinevad uuringud ja analüüsid.
Selle ideekorje puhul ei sega idee pakkujat tegevuse vorm või esitaja staatus – kogutakse mõtteid. Iga idee on väärtuslik.
Organisatsioonid on koondanud tegevusi korraldades teabe oma liikmete ja üritustel osalejate tagasiside kohta omal moel. Kogenud tegevuste elluviijatel on ideid esitades pilt ülevaatlikum, millisel moel teabevahetus on edukas olnud. Organisatsioni liikmena on igaühel valida – kas pakkuda idee ise või saata see oma organisatsioonile kirja panemiseks.
Siiamaani kogunenud teave sarnaste tegevuste väljendatud vajadustest on leitav teadmussiirde projektide aruannetes. Soovitud ja tagasisides nimetatud teemade hulk on kirju ja kõikehõlmav. Korduvad teemad tagavad uute tegutsejate teadmiste pagasi, juba tegutsevad ettevõtted küsivad näiteid maailmast. Uute teemade soovid käsitlevad nii rohepööret ja kestlikkuse teemasid kui ka väga spetsiifilisi tehnoloogilisi ootusi. Jätkuvalt oodatakse praktikute kogemuslugusid ja võimalust kokkusaamistel kaaslastega arutada, aga nimetatakse ka ootuseid teaduslikele lähenemistele. Siiski on teada, et mitte kõik ei esita oma teabevajadusi ürituste tagasiside vormidel ning raske on ka sellel väljendada, kas vajad teavet näiteks pigem seminari või videona.
METK on olnud oluline partner teadussiirde programmide elluviijate konsortsiumites alates 2019. aastast ning tuttav valikute tegemise protsessiga. Seekordne ideekorje on eelkõige suunatud 2025. aasta tegevuste valikule. METKil on AKIS-keskusena tegutsemise ülesanne siiski pikemaajalisem. Kui loed postitust pärast märgitud kuupäeva või on idee tulevaks aastaks, anna sellest METKile ikka teada. Sinu idee võib olla rakendatav kusagil mujal.
Lisainfo ideekorje kohta: Hanna Raidvere-Sepp, hanna.raidvere-sepp@metk.agri, +372 5360 3671