Neli tegurit, mille alusel valida tomatisorti
1. Sordi päritolu
Eestis aretatud sordid kasvavad siin maal kõige paremini. Sorte luues on arvestatud nii kohalike kasvutingimustega kui ka maitse-eelistustega.
Soojal suvel ei ole väga vahet, hea saagi annavad ka sordid, mis on aretatud Eestist lõuna pool olevates riikides. Oluline erinevus tuleb esile just ebasoodsal (jahedal ja vihmasel) aastal, mil lõunas aretatud sortide saagi põhiosa valmib alles augustis või septembris. Valides Eestis aretatud sordi, kehtib sordikirjeldus täpselt siinses kliimavöötmes.
2. Kasvukoht
Mõistlik on arvestada kasvukohaga. Enamasti kasvatakse Eestis tomateid kasvuhoonetes, kuid võimalik on seda teha ka avamaal, rõdul ning toas aknalaual.
Olenevalt kasvukohast on hea valida tomatisort sordiomaduste järgi. Enamikku müügilolevaid tomatisorte sobib kasvatada kasvuhoones. Avamaal kasvatamiseks peab valima selleks spetsiaalselt aretatud sordi. Sellised sordid on vähem vastuvõtlikud avamaa tomatit kimbutavale pruunmädanikule. Aknalauale sobib paremini sort, mis talub pisut vähemat valgust, kui teised tomatisordid ja on kompaktsed.
3. Viljade valmimisaeg
Valides sorte, tuleks eelistada kindlasti varajasi või väga varajasi. Sel juhul on loota suuremat saaki ja esimesi oma aia tomateid saab kütteta kasvuhoonest noppida juba juuli alguses. Täpne sordikirjeldus toimib vaid sordi päritolumaal, piirkonnas, kus ta on aretatud. Kuid meil siin võivad keskmise ja hilise valmimisega sordid anda saagi alles augustis või septembris, mil on päevad juba jahedamad ning niiskemad ja seetõttu on ka saagikus oodatust väiksem.
4. Haiguskindlus
Üks hea sort peaks olema ka haiguskindel Eestis levinud peamistele taimehaigustele, vältimaks liigset saagikadu. Kui saagi suuruses ei taheta järeleandmisi teha, oleks tark vähemalt osaliselt eelistada kodumaiseid sorte.