Rahvusvaheline AKIS
Põllumajandussektoril on märkimisväärne kuid alakasutatud innovatsioonivõimekus. Teadusuuringute algusest kuni uuringutulemuste rakendamiseni tootmise peavoolu kulub keskmiselt 20 aastat. Uute teadmiste ja innovaatiliste lahenduste ebapiisav või liiga aeglane kasutuselevõtt takistab sujuvat jätkusuutlikku põllumajandust, konkurentsivõimet ja säästvat arengut.
Hädavajalik on kiiremaks innovatsiooniks ja teadmiste väärtustamiseks toetav keskkond. Tugevad põllumajanduslike teadmiste ja innovatsiooni süsteemid edendavad innovatsiooniprojekte, levitavad nende tulemusi ja aitavad uuendusi laialdaselt kasutusada
Edukad AKIS strateegiad peaks arvestama järgmist:
- teabevoogude toetamine ning teaduse ja praktika vaheliste seoste tugevdamine;
- kõigi nõustamisteenistuste tugevdamine ja parem koostöö AKISe raames;
- mitmetasandilise ja riikidevahelise innovatsiooni soodustamine;
- digitaalse ülemineku toetamine põllumajanduses.
Klõpsa materjalide piltidele galeriis ⇑
EUFRAS – European Forum for Agricultural and Rural Advisory Sevices https://www.eufras.eu/ – Euroopa inglisekeelsete riikide nõustamisega tegelevate organisatsioonide võrgustik.
EUFRAS liikmed kogunevad 2 korda aastas, nendest suvine koos IALB ja SEASNiga. MTÜna tegutsev ühendus osaleb rahvusvahelistes algatustes ja projektides ning korraldab iga kuu mõne temaatilise võrgustiku või projekti tutvustusi “kohvipaus” nimelise veebiseminarina.
METK on EUFRAS liige alates 2023. aasta veebruarist. Varem oli Eesti esindajaks Maaelu Edensamise Sihtasutus (2015-2023).
IALB – Internationale Akademie für Ländliche Beratung, https://www.ialb.org/ – Euroopa saksakeelsete nõustamistegelevate organisatsioonide ühendus. IALB on rahvusvahelise nõustamismetoodika koolituse programmi CECRA hoidja.
SEASN – Southeast European Network of Advisory Services https://seasn.com.hr/ – Vahemereäärsete riikide nõustamisorganisatsioonide võrgustik.
GFRAS – Global Forum for Agricultural and Rural Advisory Sevices https://www.g-fras.org/en/ – Ülemaailmne nõustamisega tegelevate organisatsioonide ühendus.
SCAR-AKIS – Euroopa Komisjoni juhitava põllumajandusteaduse alalise komitee (SCAR – Standing Committee on Agricultural Research) töörühm (SWG Scientific working group) teadmiste ja innovatsiooni süsteemidest (AKIS – Agricultural Knowledge and Innovation System) https://scar-europe.org/akis/akis-mission-and-aims . Töörühmas osalevad peamiselt Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi (Teadus- ja arenduspsakond) ning METK (Võrgustiku osakond).
AIAEE – Association for International Agricultural and Extension Education https://aiaee.org/ – ülemaailmne teabelevi metoodilise arendamise huviliste (koolitajate ja teadlaste) ühendus. Annab välja temaatilist ajakirja Journal of International Agricultural and Extension Education
Maaelu Teadmuskeskuse AKIS-üksus on seotud erinevate projektidega
METK on osaline konsortsiumis, mis korraldab üle-euroopalise ÜPP võrgustiku tegevust. Võrgustik toetab ÜPP strateegiliste plaanide koostamist ja rakendamist, innovatsiooni ja teadmiste vahetamist, sealhulgas EIP-AGRI, ning ÜPP hindamist ja järelevalvet. Võrgustik on foorum, mille kaudu riiklikud ühise põllumajanduspoliitika võrgustikud, organisatsioonid, ametiasutused, teadlased, ettevõtjad ja praktikud saavad jagada teadmisi ja teavet (nt vastastikuse õppimise ja heade tavade kaudu) põllumajanduse ja maaelupoliitika kohta.
METK töötajad korraldavad selle võrgustiku üritusi ja töögruppe
EU-FarmBook projekti eesmärgiks on EL projektide materjalide koondamine ühisesse Euroopa põllu- ja maamajanduse teabesalve.
Projekti tegevuste kaudu muudetakse praktikas kasutatav teave ja teadmised hõlpsalt leitavaks nii põllumajandustootjatele, metsamajandajatele, kui nõustajatele jt osapooltele. Arendadatakse edasi eelmiste projektide abiga loodud teabesalve https://eufarmbook.eu tehnilist lahendust ja funktsionaalsusi ning teavitatakse avalikkust, riiklikke võrgustikke ja Horisont Euroopa projekte teabesalve võimalustest, kutsudes neid üles materjale avaldama.
ModernAKIS projekti eesmärgiks on Euroopa-ülese võrgustiku loomine teadmussiirde ja innovatsiooni edendamiseks ning AKIS osapoolte juhendamiseks ja koolitamiseks (ehk kuidas toetada head AKISe ülesehitust).
Projekt on suunatud koordineerimistasandile.
Projekti PREMIERE eesmärgiks on aidata kaasa mitme osapoolega lähenemise paremale rakendamisele Euroopa Horisondi projektides ja toetada eri huvirühmade dialoogi. Mitme osapoolega lähenemine (Multi Actor Approach) Euroopa Horisondi projektides tähendab eri tüüpi partnerite kaasamist terve projekti vältel. Partnerite üksteist täiendavad teadmised aitavad kaasa praktikas rakendatavate uuenduslike lahenduste välja töötamisele.
Projekt on suunatud projektijuhtimistasandile.
Projekti Climate Farm Demo eesmärk on kliimasõbralike lahenduste teadvustamine ning temaatilise põllumajandusettevõtete võrgustiku arendamine üle Euroopa. Eestist kaasakse 25 erinevat põllumajandusettevõtet (kokku kaasatakse 1500 ettevõtet üle Euroopa). Ettevõtetel on võimalus õppida teineteise praktikatest ning saada koolitusi ja nõustamist oma tegevuse kliimasõbralikkuse täiendamiseks. Demoettevõtetes toimuvate esitluste abil tutvutakse erinevate kliimasõbralike praktikate ja uuendustega.
Projekt Climate Smart Advisors on üleeuroopaline mitme osapoolega võrgustik. Selle projekti eesmärk on tugevdada ELi konsulentide kogukonda, mille tulemuseks on kliimatarkade põllumajandustavade kasutuselevõtt. Eesmärgi saavutamiseks keskendub projekt nõustajate rollile kliimatarkade uuenduste ja tavade väljatöötamisel ning levitamisel. Projekti raames korraldatakse konsulentidele kokkusaamisi ja koolitusi, mis toetavad nii farminõustamist kui kaastööd innovatsiooniprojektides. Tegevused toetavad terve Euroopa nõustamissuutlikkust.
Projekt AMBROSIA eesmärk on võimaldada terviklikku ja süsteemset lähenemisviisi toiduohutuse riskide hindamisele kogu tarneahelas, pidades silmas kliimamuutuste mudeleid. Ühendades teadmisi kliimamuutuste mõjudest toiduohutusele ning täiustades riskihindamise metoodikat ja tööriistu, loob Ambrosia nutikaid lahendusi võimalike stsenaariumite mõtestamiseks. Tähelepanu on kliimamuutuste mõjul neljas peamises biogeograafilises piirkonnas (Atlandi, Boreaalne, Mandri- ja Vahemere piirkond). Lisaks üldisele kliimamõjude mudelite visualiseerimisele digilahendustega on fookus mikrobioloogilisel toiduohutusel (sh enteropatogeenid värsketel toodetel ning Fusarium arengud kaeral ja nisul).
Projekti FAIRshare eesmärk oli toetada põllumajandusettevõtete nõustajaid kasutama digitaalseid nõuandetööriistu ja teenuseid (DATS), et toetada produktiivsemat ja jätkusuutlikumat põllumajandust. Koostati ulatuslik digitööriistade varamu ning ergutati kohalikke kasutajakogemusi.
METK panustas Eestist näidete esitamise ning teavitamisega. Projekt lõppes 2023.
Projekti i2connect eesmärk oli täiendada nõustajate pädevusi, kes toetavad ja hõlbustavad interaktiivseid innovatsiooniprotsesse. Korraldati metoodikate täiustamine, koolitajate väljaõpe ning nõustajate koolitused. Koostati Euroopa riikide teadmiste ja innovatsioonisüsteemide kirjeldused.
METK panustas raporti koostamisega Eesti kohta, metoodiliste materjalide tõlkega eesti keelde ning koolituste korraldamisega Eestis. Projekt lõppes oktoober 2024.
Projekti ATTRACTISS eesmärk on parandada ja kinnistada pädevusi, lähenemisviise, vahendeid ja juhtimismudeleid liikmesriikide AKISe ja eriti innovatsiooni tugiteenuste (ISS) jaoks kui olulise AKIS-e osaleja jaoks. ISS võimaldab kiirendada üksikute rohujuuretasandi uuenduslike ideede elluviimist ja luua lahendusi üleminekuprotsessiks jätkusuutlikumale põllumajandus- ja metsandussektorile.
METK panustab Eesti kogemuse esitamisega. Projekt algas oktoober 2022.
Projekti LIVENET põhieesmärk on luua ja suurendada nõustamisteenuste võrgustikku kogu ELis, suurendades teadmiste jagamist nõustajate ja kogu AKIS-e vahel ning uuenduslike lahenduste kasutuselevõttu säästva loomakasvatuse jaoks põllumajandustootjate poolt. METK on projekti kaastäitja (Läti koolitus- ja nõuandeorganisatsiooni kaudu), korraldades tegevusi Eestis. Projekti tegevused Eestis algavad 2025.