CECRA on moodulite põhine kvalifikatsiooni ja oskuste arendamise programm maapiirkondade nõustajate jaoks.
CECRA = Certificate for European Consultants in Rural Areas
CECRA on saksa nõuandeorganisatsiooni IALB (Internationale Akademie für Ländliche Raum) toode alates 2009. Euroopas väljaspool saksa keelt kõnelevaid riike koordineerib tegevusi EUFRAS (European European Forum for Agricultural and Rural Advisory Services) alates 2015.
Nõustajate, konsulentide ja konsultantide kompetentsi arendamise programmide kättesaadavus maapiirkondades on riigiti ja riigiti erinev. CECRA koolitustunnistusi aktsepteeritakse rahvusvaheliselt paljudes Euroopa riikides ja nõustamisorganisatsioonides. Vaata organisatsiooni täpsemalt veebis https://www.cecra.net/en/home/
CECRA ühendab erinevatest metoodilistest moodulitest koosneva seminarisarja teiste piirkondade nõustamistööga tutvumisega ning pakub sertifikaadi omanikule piiriüleseid võrgustike loomise võimalusi.
- Konsulendi kutse saamisel on eelduseks nõuandemetoodika elemente sisaldava koolituse läbimine (sobilikud CECRA moodulid M1 ja M2 koos)
- Nõuandetoetuse jaoks nõustajate nimekirja kandmisel on eelduseks pidev koolitamine, igal kalendriaastal 25 tunni ulatuses
- Mõlema (nii kutse kui nimekirja) puhul on CECRA koolitusmoodul heaks võimaluseks
Koolitusprogrammil on kaks taset: “CECRA Basics” ja/või “CECRA sertifikaat”.
- CECRA baas (CECRA-Basics) – vajalik viie koolitusmooduli läbimine ja tunnistuse taotlemine.
- CECRA sertifikaat (CECRA Certificate) – vajalik viie koolitusmooduli läbimine, välisriigi koolituse/konverentsi ja nõuandekeskuse külastus, lõputöö esitamine ja tunnistuse taotlemine (lisaks on eelnõuded varasemale haridusele ja töökogemusele).
CECRA koolituste korraldajaks saamist tuleb taotleda EUFRASe CECRA-keskuselt (Lätis).
Eestis on koolituse korraldajana registreerunud Maaelu Teadmuskeskus järgmiste moodulite pakkujana:
- M01 Minu roll nõustajana– M01 My Profile as a Consultant
- M01 Kommunikatsioon ja suhete loomine nõustamistöös – M02 Communication and building relationships in Advisory Work
- M03 Rühmatöö ja võrgustiku juhtimine – M03 Teamwork and Team Leadership
- M09 Modereerimine – M09 Moderation Training
- M10 Nõuandeteenuste turundamine — M10 Marketing of Advisory Services
- M16 Innovatsiooninõustamine — M16 Shaping Innovation Processes
Tunnustatud koolitajad CECRA jaoks Eestis on METK võrgustiku osakonnas
- Hanna Tamsalu, sh kontaktisik CECRA jaoks Eestis +3725201078, hanna.tamsalu@metk.agri.ee
- Kaja Piirfeldt
- Leho Verk
EUFRAS võib akrediteerida Eestis ka teisi kohalikke moodulite pakkujaid.
Koolitaja ülesanded
Moodulite pakkujad annavad tavaliselt aru oma kohalikule CECRA sertifitseerimisasutusele. CECRA moodulid järgivad CECRA juhiste õppekava. Võib tugineda teiste riikide/regioonide akrediteeritud moodulite pakkujatele ja korraldada koolitusi muus kui kohalikus keeles või tõlkega.
Koolitusmooduli korraldajate tegemised:
- CECRA moodulite korraldamise näitamine oma iga-aastastes koolitusprogrammides ja üksikute kursuste kuulutustes ning pakutavate moodulite nimekirja edastamine CECRA-kontorile ühise CECRA aastaprogrammi loomiseks.
- Riikideülese CECRA aastaprogrammi reklaam oma individuaalsetes koolituskavas.
- Osalejate leidmine. Koolitajad koostavad oma õppeasutuse õppekava ja avaldavad pakutavate moodulite dokumendid (kooskõlas IALB standarditega).
- CECRA moodulitesse registreerumise korraldamine ja väljakuulutatud moodulite korraldamine, kui minimaalne osalejate arv on täis.
- CECRA moodulites eelise andmine sertifikaadile pürgivatele osalejatele.
- moodulites osalemise kinnituste väljastamine (koolitustunnistus või tõend).
- üksikute moodulite hindamine IALB soovi korral.
CECRA tunnustaja Eestis
CECRA programmi sisu ja ülesehituse alast koostööd IALB ja EUFRAS vahel ning toote „CECRA“ kasutajalepingut reguleerib koostööleping. IALB/ EUFRAS sõlmivad koostööpartneritega (vt www.cecra.net) lepingud. Üldiselt on piirkondlikud sertifitseerimisasutused ka moodulite pakkujad.
CECRA regionaalne sertifitseerimisasutus Eestis on Maaelu Teadmuskeskus, vastavalt koostööleppele EUFRASega juulist 2023.
Kontaktisik CECRA jaoks Eestis on Hanna Tamsalu
+3725201078, hanna.tamsalu@metk.agri.ee
CECRA tunnustaja peamine ülesanne on vahendada koolitusmoodulite infot EUFRAS/IALB-ga ning kinnitada riigis toimunud koolituste vastavust, et osaleja saaks CECRA ametliku tunnistuse.
Piirkondlike sertifitseerimisasutuste protsess koolitustunnistuste taotlemisel ja akrediteerimisel järgib IALB ja EUFRASi vahelises lepingus kirjeldatud protsessi. CECRA partner annab igal aastal EUFRASile aru oma CECRA tegevusest.
CECRA partnerid on aktiivsed osalejate leidmisel CECRA nõustaja kvalifikatsiooni saamiseks ja edendavad riikidevahelist kogemuste vahetust. CECRA partnerid kohustuvad töötama vastavalt CECRA juhistele selle vastavas versioonis. Juhiseid arendatakse pidevalt edasi IALB poolt.
Piirkondlike sertifitseerimisasutuste volitused ja ülesanded:
- Piirkondlikud sertifitseerimisasutused vastutavad CECRA protsessi eest piirkonnas.
- CECRA dokumentide pidev ajakohastamine ja tõlge vastavasse riigikeelde, CECRA dokumentide avaldamine oma riigikeeles CECRA kodulehel (www.cecra.net).
- CECRA programmi ja CECRA moodulite reklaam riigis, CECRA täiendkoolituse nõustamine, koolitustel osalejate leidmine.
- “CECRA baas” ja “CECRA tunnistus” taotluste vastuvõtt ja menetlus (nõuetele vastavuse kontrollimine, sobivuse kinnitused, lõputöö hindamine jne), sertifitseerimistasude kogumine, teiseste taotluste menetlemine (järgides nn nelja silma põhimõtet), otsustavad sertifitseerimise üle otsustamine ja taotluste edastamine koos oma otsusega IALB või EUFRAS CECRA-büroole.
- vajaduse korral piiriülese õppereisi korraldamise toetamine mõnda teise CECRA asutusse.
- Vajadusel osalejate eelhindamine / võrdlusuuring (tasuline teenus).
EUFRASe büroo tegevused seoses CECRAga:
- võtavad vastu ja tõendavad Euroopast pärit osalejate taotlusi „CECRA Basics“ jaoks.
- väljastavad sertifikaadi „CECRA Basics“ või “CECRA sertifikaadi” pärast piirkondlike sertifitseerimisasutuste kinnitust.
- Väljastavad haldustasude arveid.
- koguvad ja dokumenteerivad akrediteerimistaotlusi, edastavad need vastavale töörühmale, ja väljastavad akrediteerimisteatise.
Nõustamistöö
Nõustamisprotsess on eesmärgile ja lahendustele suunatud suhtlussuhe kliendi ja nõustaja vahel, mida kujundavad aktiivselt mõlemad pooled. Selles protsessis peab nõustamisteenus olema neutraalne ja suunatud eranditult kliendi edule.
Nõustamisprotsesside edukaks suunamiseks peab nõustaja omama usaldusväärseid sotsiaalseid, isiklikke ja suhtlemisoskusi, samuti ekspertteadmisi ja pidevat koolitust. Lisaks üksikettevõtete nõustamisele hõlmab nõustamistöö ühistute ja valdkonnaüleste nõustamisprojektide toetamist ning täiskasvanute koolituse korraldamist.
Suhte edukaks arendamiseks peab nõustaja suutma õigesti hinnata klientide isiksusi ja olukordi, et lugupidavalt ja empaatiliselt kogu nõustamisprotsessi vältel klienti toetada.
Lisaks peab nõustaja valdama kommunikatiivseid ja metoodilisi vahendeid, et mõista klientide vajadusi ning toetada neid tõhusate strateegiate väljatöötamisel ja elluviimisel oma eesmärkide saavutamiseks.
Eestis on traditsiooniliselt põllu- ja maamajanduse valdkonna nõustaja nimetuseks konsulent
Nõustajad maapiirkondades
- on spetsialiseerunud põllumajandus-, kodu- ja metsanduse erialadele ja/või maaelu arengule
- abistavad kliente probleemide lahendamise protsessides
- on aktiivsed täiskasvanukoolituses,
- toetavad projekte ja edendavad maapiirkondades tegutsejate võrgustumist
- töötavad professionaalselt tehnilisel, metoodilisel ja isiklikul tasandil
- on võimelised mõtlema oma ametialase tegevuse, erinevate nõuandjate rollide ja isiksuseprofiili üle ning jätkama oma isiklikku arengut
- kohtlema nõuandvaid partnereid lugupidavalt (inimlikkuse kontseptsioon)
CECRA eelised nõustajate jaoks:
- Omandate metoodilisi, kommunikatiivseid, sotsiaalseid ja isikliku arengu teadmisi ja oskusi, mis vastavad oma ametikoha nõuetele maapiirkondade nõustamisel.
- Saate kogemusi osalejakeskse seminaritöö kaudu ning nõustamis-, haridus- ja projektitöö ulatusliku dokumenteerimise ja kajastamise.
- Õpite iseseisvalt planeerima, ellu viima, dokumenteerima, reflekteerima ja hindama individuaalseid ja grupinõustamisi, koolitusüritusi ja projekte.
- Mõtisklete oma ametialase tegevuse üle nii erinevates nõuandvates rollides kui ka isiklikus arengus ning arenete mõlemas valdkonnas edasi.
- Õpite tundma nii mõttekaaslasi, kolleege kui ka erinevaid nõuande- ja haridusasutusi teistes riikides ning looma sidemeid toimiva piiriülese võrgustikuga.
- Teenite sertifikaadi, mis annab piiriülese kinnituse asjakohaste nõustamisoskuste kohta vastavalt IALB standarditele (osaletud moodulid, nendega seotud nõuded, refleksioonivõime, “kastist väljas mõtlemine”). Tunnistus “CECRA põhitõed” kinnitab moodulites osalemist .
CECRA eelised tööandjatele:
- Nõustaja isiklike ja metoodiliste oskuste tugevdamine suurendab maaelu arendamise tõhusust/efektiivsust.
- Tööandjatel on laiema silmaringiga töötajad
- Tööandjatel on võimalik esitada klientidele, järelevalveasutustele või rahastajatele tõendeid selle kohta, et nad kasutavad kvalifitseeritud töötajaid
- Nõuandva organisatsiooni positiivne kuvand: väljastatud rahvusvaheliselt erapooletu sertifikaat jätab kliendile tugevama mulje
- Täiendavad oskused võivad konsulentide stressi vähendada
CECRA eelised koolitusasutustele:
- Süsteemis osalevate õppeasutuste koostöö võimaldab täiendavat kursuste pakkumist ja moodulite standardiseerimist
- saab kasutada erinevate institutsioonide tugevaid külgi ja spetsialiseerumist
- Nõustajate piiriülene võrgustumine viib tervikliku kursuse pakkumiseni, mis ületab kaugelt ühe koolituse pakkuja võimalused.
“CECRA baas”
Põhitunnistuse „CECRA Basics“ omandamiseks on vajalik vähemalt 5 koolitusmooduli läbimine:
- kaks kohustuslikku – M01 ja M02
- kolm valikmoodulit – vabalt valikut üks jätgmistest M03-M19
Tunnistus tuleb taotleda viie aasta jooksul, alates esimese mooduli alguse kuupäevast.
Viiest kohustuslikust moodulist peavad vähemealt kaks olema läbitud kohapeal (mitte-veebis).
“CECRA sertifikaat”
Sertifikaadi väljateenimiseks on vajalik vajalike osavõtt koolitusmoodulitest ning vastavate nõuete täitmine:
- Ettevalmistav koolitus: läbitud kraadiõppe kursus või läbitud kutseõpe
- Vähemalt kaheaastane nõustamiskogemus viimase seitsme aasta jooksul kuni CECRA sertifikaadi taotlemiseni
- Osalemine mõnes teises riigis või mõnes teises liitriigis toimuval üritusel (kohal või veebipõhine), mis teenindab erialast koolitust (aktsepteeritud on osalemine koolitusmoodulitel, nõustamise konverentsid, erialased õppereisid jne).
- Teise riigi nõuandekeskuse/nõuandeteenistuste külastus (vähemalt 2,5 päeva kohapeal)
- Lõputöö esitamine (dokumentatsioon ja eneseanalüüs praktilise näite põhjal).
Taotluse esitamise ajal ei tohiks ükski nõue (nt moodulis osalemine) olla täidetud varem kui seitse aastat tagasi. Viiest kohustuslikust moodulist peavad vähemealt kaks olema läbitud kohapeal (mitte-veebis).
Nõuandekeskuse külastus – Enne planeeritud õppereisi tuleb võtta ühendust piirkondliku sertifitseerimisasutusega (METK) ning kooskõlastada nii külastatav asutus kui ka ajakava. Eelkõige on sobivad nõustamisega tegelevad asutused ja nõustamisklientidega kohtumised. (Nõuded külastuskohale ja aruandeks leiab CECRA veebis, lisad 3, 4, 5).
Lõputöö – CECRA sertifikaadi lõputöös peab kandidaat näitama oma kompetentse konkreetse nõustamisprotsessi kajastamisel ja kirjeldama järeldusi enesearenguks. (vt nõuded CECRA veebis, lisa 6).
Tasud
- IALB kontori haldusteenuste eest tuleb tasuda IALB-le*
- 10 eurot iga väljastatud mooduli osalemistunnistuse kohta.
- 50 eurot iga CECRA baas tunnistuse puhul ja
- 100 eurot iga CECRA sertifikaadi puhul.
- Vajadusel pakuvad piirkondlikud sertifitseerimisasutused igakülgset individuaalset konsultatsiooni/võrdlusuuringut huvilistele / potentsiaalsetele kursuse lõpetajatele hinnaga 75 eurot juhtumi kohta (nt muude kui CECRA tunnustuse saanud koolitusmoodulite sobilikkuse hindamine).
CECRA koostööpartnerite poolt pakutavate üksikute moodulite seminaritasu on tavaliselt 160 EUR päevas.
* METK on alates 2023 vastutav konsulentide ja nõuandetoetuse jaoks sobilike nõustajate koolituse eest. Selle teenuse hulka kuuluba ka CECRA koolitustasude vahendamine
CECRA-tunnistuse saamiseks peab viiest kohustuslikust moodulist vähemealt kaks olema läbitud kohapealsetena (mitte-veebis).
Iga moodul koosneb vähemalt 12-tunnisest füüsilisest või veebipõhisest kohalolekust (ca 2 päeva) ning täiendavast iseõppimisest (kirjanduse ülevaade, enda süvaõpingud) ja vastava teema rakendamisest igapäevases nõustamises töö minimaalselt 18 tunni ulatuses.
Järgnev kehtib kõigi moodulite kohta:
- Tunnustamine: moodulid on tunnustatud CECRA sertifikaadijaoks sobivaks.
- Koolitajad: Koolitus- ja nõustamisasutused vastavalt koostöölepingule IALB-ga, vt www.cecra.net
- Korraldus: päeva- või tsüklipõhised kursused
- Õppeaeg: min. 30 tundi õppeaega (vastab 1 EAP punktile): vähemalt 12-tunnine kontaktõpe ja 18 tundi praktilist harjutamist või individuaalõpet
- Kehtivusaeg: CECRA sertifikaadi jaoks vajalikud osalemise kinnitused kehtivad 7 aasta jooksul pärast läbimist.
- Pühendumus: Mooduli kirjeldustes nimetatud eesmärgid on kohustuslikud kõigile koolitajatele.
Kohustuslikud moodulid
- M01 Minu roll nõustajana– M01 My Profile as a Consultant (METK korraldab)
- M02 Suhtlemine ja suhete loomine nõustamistöös – M02 Communication and building relationships in Advisory Work (METK korraldab)
Valikmoodulid
- M03 Rühmatöö ja juhtimine – M03 Teamwork and Team Leadership (METK korraldab)
- M04 Avalik esinemine – M04 Rhetoric / Presentation
- M05 Enese ja aja juhtimine – M05 Self-Management and Time Management
- M06 Projektijuhtimine – M06 Project Management
- M07 Nõustamisprotsessi kujundamine – M07 Shaping Advisory Processes
- M08 Muudatuste juhtimine – M08 Handling Changes / Change Management
- M09 Modereerimine – M09 Moderation Training (METK vahendab)
- M10 Nõustamisteenuste turundamine — M10 Marketing of Advisory Services (METK vahendab)
- M11 Ürituste kavandamine ja korraldamine – M11 Designing and Implementing Events
- M12 Gruppide nõustamine ja juhtimine – M12 Advising and Supporting Groups and Teams
- M13 Konfliktide lahendamine – M13 Basics of Mediation
- M14 Strateegiline juhtimine – M14 Advising and Supporting Businesses in Strategic Issues
- M15 Kootsingu põhitõed – M15 Introduction to Coaching
- M16 Innovatsiooniprotsessid — M16 Shaping Innovation Processes (METK korraldab)
- M17 Kogukonna arendamine – M17 Basics of Participation
- M18 Veebikonsultatisoon – M18 Individual company consulting online
- M19 Grupitöö veebis – M19 Working with groups online
CECRA põhimõttel kavandatud koolitused:
- Innovatsioonimeetodid 9.-10. jaanuar 2025 – kahepäevane erilahendus nõustajate järelekasvu programmi jaoks
- Innovatsioonimeetodid 30.-31. jaanuar 2025 – kahepäevane erilahendus nõustajate järelekasvu programmi jaoks
- 2025 tulemas Nõustamismetoodika, M1 ja M2
- 2025 tulemas Nõustamisteenuse turundus, M10
- 2025 tulemas Modereerimine, M9
- 2025 tulemas Innovatsioonimeetodid, M16
- 2025/2026 tulemas Rühmade juhtimine, M3
CECRA põhimõttel toimunud koolitused:
- Suhtlemine ja suhete hoidmine 21.-22. ja 27. november 2024 – Moodul 2 koolitus, eelkõige järelekasvuprogrammis osalejatele
- Suhtlemine ja suhete hoidmine 7.-8. ja 20. november 2024 – Moodul 2 koolitus, eelkõige järelekasvuprogrammis osalejatele
- Minu profiil nõustajana: 24.-25. oktoober ja 6. november 2024 – Moodul 1 koolitus, eelkõige järelekasvuprogrammis osalejatele
- Minu profiil nõustajana: 17.-18. ja 23. oktoober 2024 – Moodul 1 koolitus, eelkõige järelekasvuprogrammis osalejatele
- Nõustamismetoodika – turundus: 25-27. september – Moodul 10
- Suhtlemine ja suhete hoidmine 11.-12. ja 19. juuni – Moodul 2
- Minu profiil nõustajana: 21.-22 ja 30. mail 2024 – Moodul 1
- Suhtlemine ja suhete hoidmine: 8.-9. mai ja 15. mai 2024 – Moodul 2
- Minu profiil nõustajana: 16.-17. ja 24. aprill 2024 – Moodul 1
- Innovatsioonimeetodid: 8.-9. ja 29. aprill 2024 – Moodul 16
- Nõustamismetoodika: turundus 17-18. oktoober 2023 – Moodul 10
- Suhtlemine ja suhete hoidmine 2.-3. ja 22. august 2023 – Moodul 2
- Minu profiil nõustajana 19.-20. juuni, 28. juuni 2023 – Moodul 1
- Kommunikatsioon nõustamises 9.-10. august 2022 – Moodul 2 koolitus valdavalt praktiseerivatele konsulentidele
- Konsulendi isikuomadused 2. märts 2022 – Moodul 1 lühiseminar tegutsevatele konsulentidele