METK täienduskoolitus
Maaelu Teadmiskeskus korraldab täiskasvanutele suunatud täiendkoolitusi ning on Eesti Hariduse Infosüsteemis (EHIS) registreeritud koolitusasutus. Koostöös teadus- ja arendusasutustega, parimate õppejõudude ning oma eriala tipp-professionaalidega pakub METK erinevaid täiendkoolitusi eelkõige spetsiifilistes põllumajandus- ning sellega seotud valdkondades. Suur osa koolitustest on mõeldud konsulentide ja teiste nõustajate pädevuse tõstmiseks, kuid koolitustele on oodatud ka kõik teised osalejad, kes on huvitatud vastava koolituse teemast, olgu see seotud tema ettevõtluse või hobidega. Kõigile koolituse läbinutele väljastatakse sellekohane tunnistus või tõend.
Info:
Angelika Nöps
(+372) 53 089 961
Angelika.Nops[A]metk.agri.ee
Maaelu Teadmuskeskus
teadmussiirdespetsialist
Täiskasvanute koolituse seaduse § 7 ja Maaelu Teadmuskeskus põhimääruse (RT I 27.09.2022, 1) § 8 lg 2 punkti 3 alusel.
I Õppekorralduseeskiri
- Koolituse korralduse alused
- Maaelu Teadmuskeskuse (edaspidi METK) täienduskoolituse (edaspidi koolitus) õppekorralduseeskirja eesmärk on tagada kooli õppetegevuse kavandamisel ja läbiviimisel ühtsed nõudmised ja vastavus kehtivatele õigusaktidele.
- Täienduskoolitused toimuvad aastaringselt õppekavas määratud mahus. Koolituste mahtu arvestatakse akadeemilistes tundides, kus üks akadeemiline tund on 45 minutit.
- Õppekava koostab METK töötaja (edaspidi koolituse korraldaja) ja kinnitatakse METK juhtkonna poolt.
- Õppekorralduseeskiri, õppekavad ja täiendkoolitusasutuse kvaliteedi tagamise alused avaldatakse METK veebilehel (www.metk.agri.ee)
- Koolitusele registreerumine ja koolituse komplekteerimine
- Koolitusele tuleb eelnevalt registreeruda. Interneti teel registreerunud saavad registreerumise kinnituse e-posti aadressile.
- Õppijal on õigus saada täiendavat infot koolituse korraldajalt,
- Õppegrupp moodustatakse koolituse registreerumise järjekorra alusel, seejuures arvestatakse vajadusel õppekavas sätestatud õppima asumise eeltingimuste täitmist (nt eelteadmised ja oskused).
- Koolituse alustamiseks koostatakse koolitusel õppijate nimekiri.
- METKil on koolitusgrupi mittetäitumisel õigus koolitus ära jätta või koolitus edasi lükata koolitusgrupi täitumiseni. Registreerunuid teavitatakse telefoni või e-posti teel vähemalt ühepäevase etteteatamisega. Koolituse ära jäämisel makstakse õppetasu tagasi.
- Koolituse alustamine ja koolitusel osalemine
- Koolitusel õppimist saavad alustada õppijad, kes on koolituse korraldaja poolt õppegruppi arvatud.
- Koolitusest osavõttu kinnitab õppija oma allkirjaga registreerimislehel. E-õppe korral on kinnituseks veebikeskkonna logi väljavõte.
- Koolituse lõpetamine ja koolitusel osalemist tõendavad dokumendid
- Tõend täienduskoolituses osalemise või selle läbimise kohta väljastatakse koolitusel osalejale juhul, kui koolituse käigus ei hinnatud õpiväljundite saavutatust või kui õppija ei saavutanud kõiki õppekava lõpetamiseks nõutud õpiväljundeid.
- Tunnistus on täienduskoolituse lõpetamist tõendav dokument, mis väljastatakse koolitusel osalejale juhul, kui koolituse käigus hinnati õpiväljundite saavutatust ja õppija saavutas kõik õppekava lõpetamiseks nõutud õpiväljundid.
- Koolituse katkestanud õppijale väljastatakse soovi korral tõend läbitud tundide arvu kohta.
- Tunnistus ja tõend vormistatakse vastavalt METKi dokumendivormile ja allkirjastatakse koolituse korraldaja poolt.
- Tunnistusele ja tõendile märgitakse järgmised andmed:
- koolitusel osalenud või selle läbinud isiku nimi ja isikukood;
- koolituse korraldanud asutuse nimi ja registrikood;
- majandustegevusteate registreerimisnumber;
- õppekava nimetus;
- koolituse toimumise aeg ja maht;
- tunnistuse või tõendi väljaandmise koht ja kuupäev;
- tunnistuse või tõendi number;
- koolitajate nimed.
- Tunnistusel või selle lisas märgitakse lisaks p-s 5.5 sätestatule omandatud õpiväljundid ja õpiväljundite saavutatuse hindamise viisid.
- Tunnistus ja tõend vormistatakse eesti keeles. Kui koolitus oli seotud rahvusvahelise koolitusprogrammiga, võib tunnistuse vormistada teises keeles või kakskeelsena.
- Tunnistuse või tõendi võib väljastada ka elektrooniliselt.
- Õppekava rakendamisel koostöös partnerorganisatsiooni(de)ga võib täiendusõppe tunnistusele või tõendile lisada partneri(te) logo(d).
- Väljastatud tunnistused ja nende duplikaadid ning tõendid nummerdatakse ja nende üle peetakse arvestust, registreerides koondandmestiku ka METK dokumendihalduse süsteemis. Arvestuse pidamine toimub kooskõlas andmekaitse üldmäärusega.
- Koolituse eest tasumine
- Koolituse eest tasumine toimub arve alusel. Arve saadetakse e-posti teel ja see tuleb tasuda arvel märgitud tähtajaks.
- Koolituse eest makstud õppetasu on koolituse eest tasujal õigus näidata tuludeklaratsioonis koolituskuluna vastavalt tulumaksuseaduse §-le 26.
- Koolitusest loobumine või koolituse katkestamine
- Kui koolitusele registreerunul ei ole võimalik koolitusest osa võtta, tuleb sellest esimesel võimalusel teavitada koolituse korraldajat.
- Koolitusest loobumise teatamisel kuni 7 päeva enne koolituse algust tagastatakse 100% õppetasust.
- Koolitusest loobumise teatamisel 2-6 päeva enne koolituse toimumist tagastatakse 50% õppetasust.
- Koolitusest loobumise teatamisel vähem kui 48 tundi enne koolituse toimumise algust või koolituse katkestamise korral õppetasu ei tagastata.
- Muud õppekorralduse tingimused
- Kui METK korraldab täienduskoolitust riigihangete seaduse alusel või korraldab koolituse tellimiseks muu konkursi, viiakse täienduskoolitus läbi tellija teatavaks tehtud tingimuste kohaselt.
- Õppekorralduseeskiri vaadatakse üle kord aastas ja vajadusel korrigeeritakse
II Täienduskoolitusasutuse tegevuse kvaliteedi tagamise alused
Täienduskoolitusasutuse kvaliteedi tagamise alused sätestab METK täienduskoolituse õppekavade, koolitajate ja õppekeskkonna kvaliteedi tagamise ning täienduskoolituse kohta tagasiside kogumise korra.
- Täienduskoolituse õppekavade kvaliteedi tagamine
- METKi koolituse õppekavad koostatakse vastavalt täienduskoolituse standardis[1] esitatud nõuetele ja uuendatakse vajadusel tulenevalt toimunud koolituste tagasisidest.
- Õppekava lähtub sihtgrupi vajadusest ning on õpiväljundipõhine. Õpiväljundid on kirjeldatud õppekava läbimiseks vajalikul miinimumtasemel ja on sõnastatud nii, et nende alusel on võimalik hinnata õppekava läbinu teadmisi ja oskusi.
- Täiskasvanute koolitajate kvaliteedi tagamine
- Koolitust viivad läbi vastava erialase hariduse ja töökogemusega koolitajad, kes lähtuvad muuhulgas täiskasvanute koolitaja kutse-eetika koodeksist.
- Koolitust läbiviivatel koolitajatel on täiskasvanute koolitamise kogemus ning METK toetab koolitajaid täiskasvanute koolitaja kutse omandamisel.
- Koolituse spetsiifilised koolitajate kvalifikatsiooninõuded on lahti kirjutatud õppekavades.
- Koolitajate kvaliteeti hinnatakse valdavalt õppijate tagasiside põhjal.
- Õppekeskkonna kvaliteedi tagamise tingimused ja kord
- METKi poolt korraldatavad koolitused toimuvad kaasaegselt sisustatud ruumides. Teoreetiline õpe viiakse läbi täiskasvanud õppijatele sobivalt sisustatud ning esitlustehnikaga varustatud klassides. Praktiline õpe toimub vastavalt õppekavas toodud kirjeldusele koolitusklassis või pädevate asutuste/ettevõtjate juures.
- METKi kasutatavad koolitusruumid, õppetehnika ja õppevahendid vastavad töötervishoiu ja tööohutuse seaduses sätestatud nõuetele.
- Õppekeskkonna sobivuse hindamine vastava koolitusgrupi jaoks toimub enne iga koolitust.
- Väljaspool METKi ruume toimuvate koolituste korraldamise puhul kinnitab õppekeskkonna ruumide pakkuja ruumide sobivust ja vastavust kaasaegsetele tingimustele koolituse läbiviimiseks.
- Praktiline töö toimub praktilise õppe keskkonnas õppekavas sätestatud mahus ja korras. Enne praktilist tööd toimub õppijate tööohutusalane juhendamine vastavalt praktilise töö olemusele.
- Täienduskoolituse tagasiside kogumise kord
- Koolituse kestel koguvad koolituse korraldaja ja koolitaja(d) õppijatelt suulist tagasisidet, mille põhjal viiakse vajaduse korral ellu muudatused koolituse korralduses, et tagada igale õppegrupile parim õppe kvaliteet.
- Iga koolituse lõpus või vahetult pärast seda täidavad osalejad koolituse tagasisidelehe, mis olenevalt koolitusest täidetakse paberkandjal kohapeal või elektrooniliselt. Tagasiside sisaldab küsimusi koolituse korralduse, õppe sisu (õppekava) ja selle omandamise ning koolitajate kohta. Esmase tagasiside kogumise võib koguda kohe koolituse lõppedes.
- Koolitaja analüüsib tagasiside vastuseid ning tulemuste põhjal teeb vajadusel parendused edasistes koolitustes, et tagada igale õppegrupile parim õppe sisu ja kvaliteet.
- Koolitaja esitab koolituse kokkuvõtte koos tagasiside kokkuvõttega METKi määratud töötajale (määratud töötajaks võib olla ka töötaja otsene juht või koolituse tellimuse projektijuht).
Õppekavad
Kasvuhoonegaaside auditeerimise koolitus nõustajatele
Nõustamismetoodika (alates 30.08.2024)
CIP ja pesusüsteemid toiduainetööstuses
Koolitus nõustajatele: Hangete läbi viimine, korraldamine ja osalemine
Koolitajad
Ivar Raav https://ivarraav.com/ Koolitaja, mentor ja konsultant, organisatsioonikäitumise magister ja matemaatik.
Ester Eomois on rahvusvahelise kogemusega koolitaja ja meeskondade arengupartner. Ta õpetab EBSis. Viimastel aastatel on lisandunud uute teemadena ka „tuleviku töö“ ja „strateegiline eestvedamine kõrge tulemuslikkusega meeskondades“. Ester on võtnud oma südameasjaks toetada naisi juhiks kasvamisel ja ettevõtlus teekonnal Ester oli viimased viis aastat Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni president, mil pea kahekordistus organisatsiooni liikmeskond, loodi 2 uut piirkondlikku klubi ja alustati ühiskondliku mõjuga projektidega – roheettevõtluse ja ukraina naiste ettevõtlikkuse toetamisel. Ester uurib oma doktoritöö raames naisuhtide karjäärivalikud ning edutegureid. Estrit iseloomustab unikaalne kombinatsioon tugevast akadeemilisest taustast ning oskusest seda hästi edasi anda koos pikaaegse mitmekülgse töökogemusega alates tippjuhi positsioonist rahvusvahelises korporatsioonis kuni Start-UP ettevõtteni. Lisaks tööle ülikoolis on Ester arengupartneriks organisatsioonidele meeskondade arendamisel ja juhtide koolitamisel. Ester on pikaajalise praktilise kogemusega tippjuht. Aastatel 2000–2011 töötas ta juhatuse liikmena rahvusvahelises ravimikontsernis Tamro Eesti. Ester on olnud edukate ettevõtete loomise üks võtmeisikuid: aastatel 2011–2013 Südameapteegi keti loomisel ja 2020–2022 globaalse telemeditsiiniplatvormi Viveo Health partnersuhete juhina. Inspireeriv esinemisstiil ja sisukad teemade käsitlused on viinud Estri ka mitmete maailma tipptasemel ülikoolide ja suveülikoolide läbiviijaks Euroopas.
Kaja Piirfeldt omab kutseõpetaja tase 6 kutsetunnistust ja praktilist koolitamise kogemust alates aastast 2015. Kõrvalerialana õpetaja õppes on läbinud andragoogika mooduli. Hilisemalt end täiendanud nii Eestis kui välismaal õpimetoodikate alal. On end erialaselt täiendanud mh nii psühholoogia, turunduse kui nõustamise valdkonnas. Omandanud turunduse mikrokraadi TalTechis ja õpib samas hetkel magistriõppekaval. Omab kogemust mainekujunduse ja sektori tegevuste kommunikeerimises MTÜ Eesti Noortalunikud juhi ja esindajana aastatel 2017-2023. Koolitaja on sertifitseeritud CECRA koolitaja.