Põllumajandusuuringute Keskuse toel on eestindatud trükis looduslikele tolmeldajatele sobilike toitumisalade rajamisest.
“Õiterohkus tolmeldajatele” innustab koguma kohalike niidutaimede seemneid, rajama lilleniite, kasvatama tolmeldajate meelistaimi aias ning jätma aeda ja põllule nurgakesi, kus vahel mitte midagi ei tehta.
Trükis on avaldatud veebiväljaandena pdf-formaadis ning on tasuta alla laadimiseks saadaval Põllumajandusuuringute Keskuse veebilehel. Monica Marcella kaunid joonistused ja fotod tutvustavad kodumaiseid putukaid, niidutaimi ja nende seemneid. Juttu on elurikkusest, rohekoridoridest, putukate ja teiste selgrootute rollist põllumajandusmaastikus. Sellest, kuidas lilleniitu rajada ja hooldada ja sellest, millist kasu saavad tolmeldajad kõdunevatest kändudest, oksahunnikutest ja unustatud põhupallidest.
Brošüür on mõeldud neile, kes soovivad ja saavad midagi muuta – nii põllumeestele kui teistele maa hooldajatele, sealhulgas aiamaade ja lillepeenarde omanikele.
“Sageli anname oma suurima panuse tolmeldajate soodustamisse, kui teeme võimalikult vähe. Loodusliku ilmega aianurk ei tähenda, et olete laisk, see tähendab, et olete teadlik teiste liikide vajadustest.”
Õiterohkus tolmeldajatele
Trükise tõlkimine ja avaldamine on osa Põhja-Euroopa kimalaste võrgustiku põllumajandusmaastike servaalade ja rohekoridoride projektist. Võrgustiku ja projekti kontakt Põllumajandusuuringute Keskuses on Eneli Viik.
Miks kimalased ja teised looduslikud tolmeldajad meile olulised on, saad rohkem teada näiteks Eneli Viigi artiklist “Kuidas toetada tolmeldajaid”. Rohumaaribade rajamise näpunäiteid jagati ka eestikeelsel veebiseminaril “Põllumajandusmaastike rohuribade ABC“, mida saab järele vaadata Maainfo YouTube‘i kanalilt.
Samal teemal:
- Kuidas toetada tolmeldajaid – pikk.ee
- Eesti kimalased, pdf – Põllumajandusuuringute Keskus
- Soovitused põllumeestele tolmeldajate soodustamiseks, poster – Põllumajandusuuringute Keskus
Liina Ulm
4.10.2022