Allikas: Agronoomia 2024. Autor: Manuela Kollom, METK
Viinamarjakasvatus on Eestis kasvamas populaarseks ja konkurentsivõimeliseks põllumajandusvaldkonnaks. Tervete viinapuude kasvatamine on kvaliteetse saagi võti, eriti viinapuu-jahukaste leviku tõkestamisel. Tavaliselt kasutatakse haigustõrjeks fungitsiide, kuid keskkonnasõbraliku alternatiivina on osoneeritud vesi leidmas üha rohkem kasutust. Teadlased on läbi viinud uuringu, millised on mõlema meetodi plussid ja miinused ning millist mõju viinapuudele avaldavad.
Mis on osoneeritud vee eelised?
Uuringus leiti, et osoneeritud vesi on looduslähedane lahendus, mis on tervisele ohutu ega jäta viinamarjadele keemilisi jääke. Osoon toimib tugeva oksüdeerijana, mis aitab hävitada baktereid, seeni ja viirusi. Kuid kuna osooni toime on lühiajaline, on vajalik sagedasem pritsimine, et tagada taimede pidev kaitse haiguste eest. Uuringus täheldati ka, et osoneeritud vesi suurendab viinamarjade antioksüdantide aktiivsust, kuid fenoolide sisaldus väheneb mõningal määral.
Mida pakuvad fungitsiidid?
Uuring näitas, et fungitsiidid on tõhusad haigustõrjevahendid aitavad ennetada viinapuude haigusi pikemaajaliselt. Neid ei pea nii tihti pritsima kui osoneeritud vett, kuid fungitsiidid võivad jätta keemilisi jääke, mis võivad mõjutada nii keskkonda kui ka viinamarjade maitset. Nende kasutamine on tõhusam, kui prioriteediks on stabiilne ja suur saak, kuid vähem sobiv, kui eelistatakse ökoloogilist lähenemist.
Millise meetodi peaksin valima?
Uuringu kohaselt pakuvad osoneeritud vesi ja fungitsiidid erinevaid eeliseid viinapuu-jahukaste tõrjumisel. Kui eesmärgiks on keskkonnasõbralik lähenemine ja keemiliste jääkideta lahendus, võib osoneeritud vesi olla sobiv valik, kuid see vajab sagedasemat kasutamist. Fungitsiidid pakuvad pikaajalist kaitset ja osutusid tõhusamaks suurtes istandustes viinapuu-jahukaste tõrjel, kuid nende kasutamine võib jätta jääke, mis võivad keskkonda mõjutada.
Katsetöö toimus toimus MAK 2014-2020 meetme „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas” aianduse valdkonna raames (EAFRD). Uuring viisid läbi Eesti Maaülikool, Polli Aiandusuuringute Keskus ja ettevõte Charlot OÜ.
Loe veel:
➤ Uuring “Osoneeritud vee ja fungitsiididega pritsimise mõju viinapuude (Vitis spp.) saagi kvaliteedile“
➤ Artikkel “Viinamarjakasvatus ja veinitootmine: Roman Šarini, Veinimäe kogemuslugu“
➤ Artikkel “EIP-AGRI: Itaalia lauaviinamarjakasvatajad teevad mulla kvaliteedi parandamiseks koostööd“