Allikas: Reve Lambur, Maaeluvõrgustik. 2. aprill 2025. a
pikk.ee-s toimetas H.Tamsalu, METK
Põllumajandus ja maaelu areng on Eestis olulised teemad, mis puudutavad mitte ainult toidu tootmist ja keskkonda, vaid ka majandust, traditsioone ja eluviise. Viimastel aastatel on taskuhäälingud muutunud populaarseks viisiks, kuidas tutvustada ja arutada maaelu ja põllumajanduse valdkonda. Need taskuhäälingud pakuvad süvitsi minevat sisu ja toovad kuulajateni ekspertide arvamusi, praktilisi nõuandeid ja inspiratsiooni maaelu paremaks mõistmiseks ja edendamiseks.
Alljärgnevalt tutvustame mitmeid Eesti põllumajanduse ja maaelu arenguga seotud taskuhäälingute sarju, mis pakuvad mitmekesist ja huvitavat sisu.
Maaelu jutud

„Maaelu jutud“ on METK (Maaelu Teadmuskeskus) maaeluvõrgustiku poolt loodud taskuhääling, mille eesmärgiks on tuua esile maal elavaid ja maaeluga seotud inimesi, tutvustada maaelu mitmekülgsust ja avada sellega seotud uusi teemasid.
Sarjaga alustati 2023. aasta kevadel ning 1. aprillil 2025 tuli eetrisse 35. saade „Krista Kõiv ja Ave Bremse – Maaelu ja LEADERi arengut korraldamas“.
Taskuhääling ilmub kaks korda kuus ning 2025. aastal tulevad vaheldumisi eetrisse innovatsiooni- ja maaeluvõrgustiku teemad. Viimane innovatsioonivõrgustiku taskuhääling oli teemal „Ainar Härm – Kuidas droonid põllumajandust muudavad?“
Põlluhullus või põlluhullud
Podcast keskendub Eesti põllumajandusele ja selle väljakutsetele. Saates jagatakse teadmisi selle valdkonna tagamaadest ja tutvustatakse põllumeeste igapäevaelu.
Podcast „Põlluhullus või põlluhullud” keskendub Eesti põllumajandusele ja selle keerukusele. Saates jagatakse teadmisi selle valdkonna tagamaadest ja tutvustatakse põllumeeste igapäevaelu. Saadet toetavad Linas Agro ja Blåkläder.
Farmer Tõnis Soopalu, kes on oma elu sidunud põllumajandusega, kirjeldab saates oma töid ja tegemisi, mis jäävad sageli tavainimesele nähtamatuks. Ta toob esile, et põllumajanduses tuleb töötada pidevalt, isegi talvel, et valmistuda järgmise aasta töödeks.
Kabiinijutud
„Kabiinijutud“ on taskuhääling, kus räägitakse põllumajanduse igapäevatööst, uute tehnoloogiate kasutamisest ja põllumeeste kogemustest. Erilist tähelepanu pööratakse tehnika arengule ja sellele, kuidas tänapäeva masinad muudavad talupidamise efektiivsemaks.
Taskuhääling on ideaalne kõigile, kes otsivad praktilisi nõuandeid ja värskeid mõtteid maaelu igapäevaseks arendamiseks. Kabiinijuttude eesmärk on tuua põllumajandus lähemale ka nendele inimestele, kes sellega igapäevaselt kokku ei puutu, sest põllumajandus puudutab ühel või teisel määral igaüht meist.
Kabiiniuksi paugutavad Kristjan Anderson ja Elmar Reinhold, eAgronomist.
Moodne talu
Moodne talu taskuhäälingutes tutvustatakse Eesti moodsaid talulugusid laiemalt toidutootjatele- ja tarbijatele. Podcastis käsitletakse, et piim ei ole lihtsalt piim ja õun ei ole lihtsalt õun, vaid puhta toidu tootmine on ka poliitiline ja sügavalt isiklik avaldus selle kohta, kes me tahame olla ja millises maailmas elada.
Detsembris 2024 avaldatud episoodides tutvutati Schroomwell tegemisi, Kaimi linnutalu, Iisaka lambakasvatustalu ja Juurimaa talli.
Moodsa Talu podcasti toob Teieni Eestimaa Talupidajate Keskliit koostöös Põllumajandus- ja Regionaalmministeeriumiga.
Kasvupinnas

„Kasvupinnas“ on Äripäeva raadio taskuhääling, kus põllumajandusse minnakse süvitsi.
Lisaks põllumehe muredele kuuleb ka viimastest uudistest tehnika ja toodete vallas ning tähtsamatest sündmustest põllumajanduses. Saates käivad külas nii suurte põllumajandusfirmade omanikud ja juhid kui ka valdkonna eksperdid ning põllumehed ise.
Saate viimases osas räägiti suu- ja sõrataudist, jaanuaris sai kuutala Kadarbiku talu lugu. Eelmise aasta oktoobrikuus tuli juttu mahesektori tüürimisest ning septembris piimaveiste tõuaretusest. Saade on eetris kord kuus teisipäeviti kell 15 ja jälgitav Äripäeva veebilehe kaudu.
Põllupäevik

Baltic Agro Põllupäevik jagab Eesti taimekasvatuse kogemusi põllumeeste põldudelt. Kuula ja oled kursis, mis põllul toimub ja saad teada, kuidas teistel läheb ning võtta kogemused arvesse.
Viimases episoodis, mis kajastab 12.02.2025 toimunud siloseminari vestluspaneeli, arutleti, kuidas väetada targemalt. Kuidas kindlustada taimede optimaalne toitainetega varustatus. Kuidas tasakaalustada erinevate toiteelementide tasemeid mullas. Üks varasemas saates käsitleti viljarösti – mida ütles meile viimane WASDE raport ning mis suunda see hinnad liikuma pani. Arutletakse, mis on hetkel kõige enam mõjutamas teravilja ja rapsi hindasid ning millised on esmased uue saagi väljavaated.
Maa elu
Pühapäeva hommikuti on Kuku raadio eetris maaelu käsitlev tunnine saade, mis kannab nime “Maa elu” ja valmib koostöös samanimelise ajalehega. Saade räägib põllu- ja karjapidamisest, toidutootmisest, teadusest, küla- ning seltsielust, maal elamisest, olemisest ja sinna minemisest, puhkuse võimalustest, jagab teavet ja annab nõu. Saate toimetaja on Madis Ligi ning kaastööd teevad Postimehe “Maa Elu” kirjutajad.
30. märtsil olnud saates oli juttu järgmisest: Milline on Euroopa põllumajanduse ja toidutootmise tulevikuvaade aastani 2040, mida arvavad eksministrid praegusest olukorrast, valitsusremondist ning uutest väljakutsetest, mis mõjutab kõige enam Kanepi Aiandi tööd ning mida tahab meilt üle võtta Moldova põllumajandus?
Programmi toetajad on Regionaal- ja Põllumajandusministeerium Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Maaülikool.
Küla jääb
Kõik suured jõed saavad alguse väikestest ojadest. “Küla jääb” on Eesti Külaliikumise Kodukant saatesari, kus tähelepanu all on Eesti riigi suurim vara ja julgeoleku tagatis – meie külades, maapiirkondades elavad inimesed.
Ilma väikeste küladeta ja seal elavate inimesteta poleks meil ka suurlinnu ega ühiskonda tervikuna. Ei tasu unustada ka seda, et suuremate kriiside ajal on meie külad olnud linnainimeste tagalaks, mistõttu on ju mõistlik seda tagalat üheskoos tugevana hoida. Koos on asju lihtsam teha, sellepärast on olemas külaseltsid ja muud grupid, kes püüavad koos elu paremaks teha. Igaüks panustab millegi erilisega, mis on just tema hingeasi ja mida tema oskab väga hästi teha.
Saatesari on valminud koostöös Siseministeeriumiga.
Agronoomianurk PlantCast

PlantCast on Agronoomianurga podcast, kus käsitletakse tänapäeva põllumajanduse keerulisi küsimusi alates kliimamuutustest ning turu kõikumisest kuni mullateaduse ja paberimajanduseni.
Esimeses osas 2024 detsembris võtsid agronoomid Karel Toss ja Anu Riisalu kokku lõppenud taimekasvatushooaja. Saate ilmumisi teavitab samanimeline Instagram-konto. Viimases, 9. märtsil avaldatud saates keskenduti kogemustele ja teadmistele: kuidas otsused sünnivad – mida, miks ja millal teha.
Lõppenud või pausil taskuhäälingud
Ehkki mõned taskuhäälingud on lõppenud, siis need on endiselt väärt kuulamist, kuna need pakuvad ajatut teavet ja ideid, kuidas põllumajanduses ja maaelus asjad toimivad.
- Maamajanduse taskuhäälingud, mis kirjeldavad maaettevõtlusega alustajatele tegevusega kaasnevaid võimalusi, aga ka ohte kogemuslugude kaudu. (pikk.ee) 2022-2023
- Põllult taldrikule (Delfi podcast), oktoober 2022 kuni kuni detsember 2023
- Innovaatika (Delfi tasku), 2023, üks saade 2025
- Ühistegevus (pikk.ee) 2022-2023
- Ekspordivägi (Turundusraadio), 2022
- Agrofanaatika, august 2021 kuni november 2022
- Targa tehnika kodu (2021-2023)
- Farmijutud (Baltic Agro), 2023
- MAHE (Baltic Agro), 2020
Kokkuvõte
Põllumajandus ja maaelu on Eesti ühiskonnas olulisel kohal. Taskuhäälingud pakuvad suurepärase võimaluse mõista selle valdkonna erinevaid külgi, alates talupidamise igapäevaelu ülevaadetest kuni teadusuuringute ja innovatsioonini. Olgu tegu põllumajanduse eripärade, uusi tehnoloogiate või maaelu arengu arutlemisega – neid podcastide sarju kuulades saab iga huviline süvitsi minna valdkonna peamistes teemades. Samuti pakuvad need saated väärtuslikku teavet ja inspiratsiooni kõigile, kes soovivad olla kursis põllumajanduse ja maaelu arengusuundadega Eestis ja maailmas.