Sigade Aafrika katk on kiiresti kulgev viirushaigus, mis tabab nii kodu- kui ka metssigasid. Haigus väljendub palaviku, verejooksude ja põletikuliste muutustena erinevates elundites ning lõpeb sageli looma surmaga. Kuigi inimesed ja teised loomaliigid sellesse haigusesse ei nakatu, võivad nad viirust siiski passiivselt levitada.
Viirus levib endiselt metsasigade hulgas
Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) diagnoosis esimesed kodusigade katkujuhtumid 2015. aastal. Aastatel 2018–2020 kodusigadel haigusjuhtumeid ei esinenud, kuid 2021. aasta suvel ilmnes katk taas ühes Eesti seafarmis. Praeguseks on Hiiumaa ainus piirkond, kus katk pole veel tuvastatud. Viirus levib endiselt metsasigade hulgas – viimati tuvastati 7. aprillil nakatunud metssead Põlva jahipiirkonnas.
Katku leviku tõkestamiseks on oluline pidev seire. Üheks võtmeteguriks on info kogumine hukkunud metsasigade kohta. Seetõttu kutsub PTA kõiki, kes leiavad surnud metssea, sellest ametile teada andma.
Teavitada saab Põllumajandus- ja Toiduameti veebilehe kaudu
või helistades vihjetelefonile: 605 4767
Loe veel:
➤ Kuidas hakkama saada suu- ja sõrataudiga
➤ Riskihinnangu põhjal on Eestis põllumajandusloomade näituste ja muude suveürituste korraldamisel risk suu- ja sõrataudi levikuks väike
➤ Suu- ja sõrataudi levik ei näita Euroopas vaibumise märke