Allikas: METK veebileht. Autor: Christiana-Gabriela Kristal, METK
Maaelu Teadmuskeskus kutsub põllumehi osalema põllumuldade elurikkuse uuringus. Uuringu tulemused annavad põllumehele ülevaate põldude mullaelustiku seisundist ja võimaldavad anda neile soovitusi mullaelustiku parandamiseks.
Keda oodatakse uuringus osalema?
Eelkõige soovitakse andmeid koguda teraviljaga külvikorras olevatelt põldudelt. Osalema on oodatud nii suured kui väikesed, mahedad ja tavad – põllud igast Eesti piirkonnast.
Uuringu käigus kogutakse põldudelt mullaproove, millest määrame mullakeemia ning liigirohkused erinevates mullaorganismide rühmades. Lisaks nõusolekule mullaproove koguda vajatakse ka mõningaid andmeid põllul tehtud töödest. Kasutatakse DNA põhiseid markerid, et määrata seente, nematoodide, bakterite, arhede ja lülijalgsete liigirohkust mullas.
Põhjused, miks osaleda:
✓ Saad põllumehena ülevaate muldade olukorrast oma põldudel ja teha vastavalt sellele otsuseid, mis toetaksid parimal viisil nii muldade viljakust kui rahakotti.
✓ Aitad teadlastel teha prognoose muldade võimaliku elurikkuse kohta ning tagada põllumajandusvaldkonna jätkusuutlik areng.
Projekti käigus valitakse välja ligi 600 põldu üle Eesti, lähtudes majandamisviisidest ja mullatüübist. Mullaproove plaanitakse koguda 2024. aasta suve teises pooles vastavalt kasvatatava kultuuri valmimisajale. Parim aeg mullaproovide kogumiseks on vahetult enne või pärast saagi koristust.
Uuringu tulemused annavad ülevaate põldude mullaelustiku seisundist ja võimaldavad saada soovitusi mullaelustiku parandamiseks. Uuringu kohta saab rohkem teada ja end ka uuringus osalema registreerida Tartu Ülikooli mullaökoloogia töörühma veebilehelt.
Uuringut viib läbi Tartu Ülikooli mullaökoloogia töörühm Eesti Teadusagentuuri rahastatud projekti “Mullaseened põllumajandusmaastikes PRG1789″ raames koostöös tippkeskusega „Agroökoloogia ja uued kultuurid tulevikukliimas“. Tippkeskuses osalevad lisaks Tartu Ülikoolile ka Maaelu Teadmuskeskus ja Eesti Maaülikool.
Lisainfo: mullauuring@ut.ee