Artikkel avaldatud: EPKK infoleht 2/2024 Põllumajanduse ja toidu-uudised Euroopast
Allikas: https://agriculture.ec.europa.eu/news/eu-agricultural-outlook-2024-35-resilient-sector-adapts-climate-change-sustainability-concerns-and-2024-12-11_en
Euroopa Komisjon avaldas Agricultural Outlook prognoosi põllumajandussektori arengu kohta kuni 2035. aastani. Raport ennustab, et EL jätkab toidutoodete netoeksportijana ja aitab kaasa globaalse toiduga kindlustatuse tagamisele, samal ajal kohanedes kliimamuutuste ja muutuvate tarbijanõudmistega. Majanduse makroökonoomiline keskkond peaks jääma stabiilseks, oodatakse ELi sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasvu stabiliseerumist ning inflatsioonilangemist 2% tasemele.
Uuringud prognoosivad, et liha tarbimine, eriti veiseliha ja sealiha osas, väheneb veidi, samas kui taimse valgu tarbimine kasvab. Piimatoodete tarbimine jääb stabiilseks, kuid muutuvad harjumused ja piimatoodetele leitakse uudseid kasutusvõimalusi.
Teravili
Kuni 2035. aastani on oodata EL-i põllumajandusmaa kasutuse muutumist. Teravilja ja rapsi pindala väheneb ning neid asendavad sojaoad, muud õlikultuurid ja kaunviljad, kuna teravilja nõudlus loomasööda ja biokütusejaoks langeb. Püsikultuuride pindala suureneb, samas kui püsirohumaa ja kesa pindala jäävad tõenäoliselt stabiilseks.
Teraviljade ja õlikultuuride saagikus peaks kergelt suurenema tänu täppisviljeluse, digitaliseerimise ja mulla tervise paranemisele, mis aitavad tasakaalustada kliimamuutuste, põllumajanduslike sisendite kättesaadavuse ja hinna mõju. Maisi ja odra tootmine peaks suurenema, nisu tootmine taastub pärast 2024. aasta langust.
Piimakari väheneb, tooted muutuvad funktsionaalseks
EL-i piimasektor jõuab pöördepunkti, kus lüpsikarja vähenemist keskpikas perspektiivis ei tasakaalusta enam piimatoodangu kasv. Eeldatakse, et ELi piimatoodang väheneb.
Sektor panustab üha enam toidusüsteemide keskkonnasäästlikkusse, luues rohkem lisandväärtust. ELi juustu- ja vadakutoodete tootmine kasvaks jätkuvalt ehkki varasemast aeglasemas tempos.
Piimatoodete tarbimine EL-is jääb eeldatavasti stabiilseks ja selle koostis muutub. Näiteks võivad elustiili muutused ja kasvavad tervisenõuded suurendada nõudlust rikastatud ja funktsionaalsete piimatoodete järele.
EL-i piimasektor jõuab pöördepunkti, kus lüpsikarja vähenemist keskpikas perspektiivis piimatoodangu kasv enam ei tasakaalusta.
Veiseliha muutub vähemkättesaadavaks, linnuliha tarbimine kasvab
Eeldatavasti väheneb ELi liha kogutoodang. Prognoositakse, et veiselihatootmine väheneb kestlikkuse probleemide, madala kasumlikkuse ja rangema regulatiivse raamistiku tõttu. Samuti eeldatakse, et veiseliha tarbimine väheneb kitsa pakkumise ja kõrgete hindade tõttu.
Sealiha tarbiminepeaks prognooside kohaselt vähenema jätkusuutlikkuse tõttu, samas kui linnuliha tarbimine kasvab tervislikuma maine ja suhteliselt odavama hinna tõttu. Lamba- ja kitseliha tarbimine jääb eeldatavasti stabiilseks tänupüsivatele kultuuritraditsioonidega seotud tarbimisharjumustele.
Puu- ja köögivilja tootmine keerukas, kuid tarbimine kasvab
Puu- ja köögiviljade tootmine kohtab väljakutseid, mis on seotud äärmuslike ilmastikunähtuste, kasvavate energiakulude, pestitsiidide kasutamise piirangute ja kahjurite levikuga. Sellest hoolimata eeldatakse, et värskete toodete tarbimine ELis kasvab, kuna tarbijate teadlikkus tervisliku toitumise eelistest kasvab.
Õunatoodang võib jääda stabiilseks, samas kui virsiku ja nektariini tootmine peaks vähenema. Tõenäoliselt väheneb ELi veinitootmine ja -eksport, mille põhjuseks on nooremate põlvkondade alkoholitarbimise vähenemine ja joomisharjumuste muutumine.
Tuleviku modelleerimine
Modelleerimise käigus hinnati, kuidas saagikuse ja sööda tõhususe parandamine ELis võib leevendada saagišoki mõju ülemaailmsel söödaturul.
Modelleeriti hüpoteetiline äärmuslik ilmastikunähtus, mis mõjutab söödatarnijaid 2035. aastal ülemaailmselt ning selle mõju ELi sööda tarneahelatele ja ELi lihasektorile, kuna EL on valgusööda neto-importija. Simulatsioon näitas, et ELi lihatootmist ja -tarbimist mõjutataks vaid vähesel määral. Siiski, ELi söödatõhususe ja valgu-kultuuride saagikuse parandamine võiksvähesel määral leevendada negatiivset mõjuELi lihasektorile.