Praktiline infopäev: Milleks üldse mullatervis? Kestlikud võtted aianduses
20. september 09:30 - 17:00
FreeOsalejate arv on täitunud.
Muld on meie toidulaud. Eesti muldade olukord on võrreldes muu Euroopaga veel üsna hea, kuid siiski hävinevad haritava maa mullad kiiremini kui muld taastuda jõuab.
- Kuidas aiandustootmises mullakvaliteeti säilitada ja tõsta?
- Kas ilma mineraalväetisteta on võimalik kehval mullal häid köögiviljasaake saada?
- Kuidas vähendada töövaeva ja lasta tervel mullal tegutseda meie eest?
- Kuidas hoida süsinikku mullas?
Infopäeval räägime mullatervise põhimõtetest ja “tasuta” katsetest, millega ise oma mulla olukorda hinnata. Eriline tähelepanu on mullakvaliteeti soodustavatest võtetest aiandustootmises: mulda ülesehitav ja kahjustajate elutsükleid katkestav külvikord, haljasväetised ja köögiviljaga koos kasvavad kattekultuurid.
Samuti tutvustatakse agrometsandust, minimeeritud harimist ja elurikkuse soodustamist. Oma kogemust jagab ka Eesti aiandustootja (lektor kinnitamisel).
Lektor Iain Tolhurst ‘Tolly’ (Suurbritannia) on rohkem kui 40-aastase kogemusega maheköögiviljatootja. Tolhurst Organic talu on rajatud algselt vaid heinamaaks sobivale kivisele ja kehvasti vett siduvale happelise reaktsiooniga pinnasele. Nutikate mullaviljakust arendavate võtetega kasvatatakse seal aga edukalt köögivilja.
Isetaastuva süsteemina toodab talu kogu vajamineva viljakuse kohapeal. Taimekasvatuses pööratakse erilist tähelepanu elurikkuse toetamisele nii mullas kui maa peal. Planeeritakse hoolikalt külvikordi, kasvatatakse mullaviljakust haljasväetiste ja ise toodetud puiduhakkega.
Päevakava
09:30 – 10:00 kogunemine, kohv ja suupisted
10:00 – 12:00 mullatervise põhimõtted
12:00 – 13:00 lõuna
13:00 – 14:30 praktilised mullatervise vaatlused ja katsed õppeaias
14:30 – 15:00 kohvipaus
15:00 – 16:30 arutelu
16:30 – 17:00 küsimused ja kokkuvõtted
*korraldajal on õigus teha muudatusi seminari ajakavas
Sihtgrupp:
- aiandusettevõtjad ja vastavas valdkonnas ettevõtlust alustada soovivad isikud;
- aednikuõpilased ja -õpetajad, teadlased;
- aiandus- ja põllumajandusstrateegia kujundajad ja elluviijad;
- kõik huvilised, kes soovivad paremini mõista mullatervise põhimõtteid.
Infopäev läheb arvesse Keskkonnasõbraliku majandamise (KSM) toetuse ja Piirkondliku mullakaitse toetuse (MULD) kohustusliku koolitusena.
Infopäev toimub koostöös Mahepõllumajanduse Koostöökoguga, EMÜ Mahekeskusega ja on seotud Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tegevustega, mis rõhutavad toidukasvatamist kui ellujäämiskunsti.
Infopäev viiakse läbi „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames.
Lisainfo:
Margit Laanpere
MargitL@gmail.com
+372 56613931
Kadri Artma
artma.kadri@gmail.com
+372 5251990