Mullaanalüüsid vs mullajaama andmed
14. jaan. 2025 11:00 - 12:00
FreePaul-Tech seminarid 2025
Paul-Tech OÜ korraldab kõikidele tulevastele ja tänastele klientidele 2025 aasta alguses kolm töötuba, mis toimuvad veebis. Käsitleme väga laia ala taimekasvatuses – muld, vesi ja toitained – ning selgitame , kuidas on nendega seotud küsimused välja toodud Paul-Techi süsteemis.
1. Mullaanalüüsid VS mullajaama andmed
Toimub 14.01.2025 kell 11:00-12.00
Mullaanalüüsid on väärtuslik tööriist põllumajanduses sobivate kultuuride valikuks, mulla viljakuse hindamiseks ning väetise soovituste andmiseks. Mõistliku info saamiseks on vaja mullast võtta esinduslikud proovid ja laboris analüüsida mulda meetodite järgi, mis on kalibreeritud vastavas piirkonnas väetise katsetega. Teiselt poolt on juba ammu mitmete uurijate poolt tähele pandud, et piisava mullaniiskuse korral kirjeldab mulla elektrijuhtivus taimekasvu tingimusi hästi või isegi paremini, kui mullaanalüüsid; seejuures uuritud elektrijuhtivuse korrelatsioonid mullaanalüüsides leitud toitainete sisaldusega on olnud heitlikud. Miks nii? Vastused saad töötoast.
Osalemine on tasuta, selleks tuleb end registreerida: https://forms.gle/ttAgX76PrEsrviDN6
2. Mullavesi – tähtsus, mõõtmine, erinevad vormid.
Toimub 05.02.2025, kell 11.00-12.00
Mullas olev vesi on taimekasvatuse kõige tähtsam ressurss. Mullavee kaudu toimub taimede toitumine (lahusti ja ioonide transpordi keskkond), Mullavesi tagab taimede turgori ning ta on ka keskkonnaks fotosünteesi ja bioloogiliste reaktsioonide läbiviimiseks. Mullavesi erineb vabast veest mitmel moel ning seminari käigus vaatame, kuidas saab mõõta mullavett ning tema mõju taimede kasvule.
Miks praktikul on kasulik teada, kui palju mingil teatud ajaperioodil vett pinnases on? Kas mullavee jälgimine võiks olla oluliseks võtmeks, et otsustada sisendite kasutuse ajastuse ja koguste üle? Kas see aitab ära hoida kulutusi, mis toodanguna tagasi ei tule? Vaatame möödunud aasta andmetele otsa ja valmistume uue hooaja kiireks ajaks ette.
Osalemine on tasuta, selleks tuleb end registreerida: https://forms.gle/1riG5fvrnEByPSGX7
3. Taimede toitumine, lämmastiku omastamine ja NO3 mõõtmine ning taastav põllumajandus
Toimub 12.03.2024, kell 11.00-12.00
Taimede tähtsamad makrotoitained on N, P ja K ning ka Ca ja Mg. Tänapäeval on leitud, et taimede toitainete omastamine mullast toimub põhiliselt kolme mehhanismi – massi liikumine, difusioon ja kapseldumine – kaudu. Vaatame, kuidas iga neist mõjutab Paul-Techi toitainete näitu, miks erineb NO3 liikumine oluliselt katioonide K, Mg, Ca liikumisest ning kuidas on PT süsteem kasutatav väetistevabas taastavas põllumjanaduses.
Mineraalne väetis ja orgaanilise väetise laotamine on ühed suurimad kuluread kaasaegses intensiivses põllumajandustootmises. Kuidas saada aru, mis hakkab mullas toitainetega toimuma siis kui väetamistööd on tehtud ja masinad põllult läinud? Kas kultuurtaimed on kriitilistel kasvufaasidel toitainetega varustatud? Kui palju toitaineid on kultuuri koristus hetkel kasutamata ja kas uut kultuuri planeerides saab väiksema väetise kasutus kogusega korralikku saaki? Vaatame möödunud hooaja näitel väetise kontsentratsiooni dünaamikale otsa ja anname ülevaate, kui palju raha Paul-Tech’i klient sügisel uut kultuuri rajades kokku hoidis.
Osalemine on tasuta, selleks tuleb end registreerida: https://forms.gle/cY5mxX2KGKZGKZ777
Kontakt: Eve Plakk, Tootejuht. +372 5245370; eve.plakk@paul-tech.com