Täienduskoolitus: Sensoorse analüüsi koolitus. Esimene osa
23. jaan. 2020
Esimene koolituspäev
Aeg: 23. jaanuar 2020
Koht: Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus (Akadeemia tee 15A, Tallinn)
KESTVUS: 9 akad tundi
Koolituse eesmärk on tutvustada osalejatele toidu organoleptilisi omadusi ja nende taju ning sensoorse analüüsi põhitõdesid. Antakse esmane teoreetiline ülevaade sensoorse analüüsi meetoditest ning praktilistest harjutustest assessorite koolitamisel ja monitoorimisel. Praktilise osana viiakse läbi testid, mis võimaldavad osalejatel hinnata oma maitsemeelte tundlikkust ning tutvustavad erinevaid sensoorse analüüsi testimise meetodeid.
Koolituse sihtgrupp. Tegemist on baaskoolitusega ehk eelkõige ootame osalema neid, kes varem pole sarnasel koolitusel käinud. Soovitame peale tootearendajate, tehnoloogide ka turunduse ja müügiinimestel osaleda.
KOOLITUSPÄEVA KAVA
9:20-9:30 Kogunemine ja osalejate registreerimine
9:30-10:00 Toidu organoleptilised omadused ja nende taju
10:00-10:15 Põhimaitsete tuvastamine – duo-trio test
10:15-10:40 Aroomianalüüs ja lõhnamolekulid
10:40-11:10 Maitselävede tuvastamine – standardtest (viiele põhimaitsele: magus, soolane, hapu, kibe, umami)
11:10-12:00 Sensoorse analüüsi teooria – assessoritele esitatavad nõuded, hindamise põhitõed
12:00-13:00 Lõuna
13:00-14:30 Sensoorse analüüsi meetodid ja kasutamise praktikad
14:30-14:45 Teepaus
14:45-16:30 Kirjeldav sensoorne analüüs (valida 1 tootegrupp – leib, juust vms.)
16:30-17:00 Arutelu ja päeva kokkuvõte
LEKTORID
Rain Kuldjärv, MSc
Rain on töötanud üle kümne aasta TFTAK-is, kus viinud läbi erinevaid sensoorse analüüsi katseid, treeninud ja juhtinud kohalikku paneeli ning koolitanud tööstuse spetsialiste ja erinevate toidukonkursside komisjoniliikmeid, näiteks Eesti Parima Toiduaine komisjoni ja Tunnustatud Eesti Maitse pääsukesemärgi komisjoni. Raini teadus- ja arendustöö üks peasuundasid on fermentatsioon, peamiselt joogitööstuses. Näiteks koostöös Siidrikojaga on
TFTAKis väljaarendatud joogid saanud tunnustust lisaks Eestile ka rahvusvahelistel võistlustel. Eesti õunte sobilikust kvaliteetse siidri valmistamiseks analüüsib Rain ka oma valmivas doktortitöös.
Sirli Rosenvald, PhD
Sirli on Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) sensoorse analüüsi suunajuht. Sensoorika valdkonnaga on ta seotud juba üle 10 aasta, omades töökogemust ka tööstussektoris nii tootearenduse kui kvaliteedikontrolli valdkondades.
Sirli on koolitanud erinevaid tööstuse spetsialiste ning koostanud koolitusprogramme erinevatele ettevõtete sensoorse analüüsi võimekuse tõstmiseks. Lisaks lööb ta aktiivselt kaasa Euroopa sensoorika võrgustiku (ESN) töös ja teadusprojektides.
Info ja registreerimine liina@toiduliit.ee, tel. 6484978