MAAELUVÕRGUSTIK: Teemavebinar – Ettevõtte elujõulisuse indeks ja põlvkondade vahetus ettevõtluses
14. november 14:00 - 15:30
FreeOsalemiseks registreeru läbi Maaeluvõrgustiku veebvorm (hiljemalt 14. november 12:00).
14. novembril 2024 korraldab Maaelu Teadmuskeskuse maaeluvõrgustik koostöös Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskusega ettevõtluse teemalise veebiseminari.
Päevakava:
13.50 – 14.00 Sisenemine Zoomi keskkonda
14.00 – 15.30 Ettevõtte elujõulisuse indeks (Priit Kuuskme, Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse juhataja)
Põlvkondade vahetus ettevõtluses (Eduard Laur, Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse ettevõtluskonsultant)
Moderaator: Ave Bremse, METK
Ettevõtte elujõulisuse indeksist:
Infotunni esimeses osas tutvustatakse ettevõtte elujõulisuse indeksi projekti arengut ja lähiaja plaane. See indeks on loodud selleks, et toetada ettevõtete kasvu ja tagada stabiilsem ärikeskkond. Indeksi loomise idee pärineb Maailmapangalt, kes soovitas igas riigis välja arendada ettevõtlusandmetel põhineva süsteemi, mis pakub ettevõtetele arengutuge ning vajadusel hoiatab maksejõuetuse või raskuste eest. Eestis tegeleb Statistikaamet koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga tehisintellektil põhineva lahenduse väljatöötamisega, mis aitab ettevõtteid nende elujõulisuse hindamisel. Lahendus on juba viimases arendusfaasis ja peagi saab ettevõtetele kättesaadavaks.
Indeksi loomisel on inspiratsiooni saadud Euroopa Liidu varajase hoiatuse võrgustiku põhimõtetest, mille kohta saab rohkem lugeda lehelt: www.earlywarningeurope.eu
Põlvkondade vahetusest pereettevõtluses:
Teise teemana keskendume põlvkondade vahetusele pereettevõtluses. Maailmas leidub palju pikaaegseid pereettevõtteid, mis on edukalt kestnud põlvkonnast põlvkonda. Näiteks tuntud alkoholitootja Bacardi, mis asutati Kuubal 1862. aastal, on püsima jäänud hoolimata kahest asukohariigi vahetusest ja on endiselt asutajaperekonna seitsme põlvkonna omanduses. Eestis pole aga ajalooliselt olnud sellist ettevõtluse järjepidevust, kuna poole sajandi jooksul puudus ettevõtlusvabadus. Küll aga leidub Eestis ettevõtteid, mis asutati 1980. ja 1990. aastatel ning mille juhtimine on läinud juba järgmisele põlvkonnale.
Põlvkonnavahetuse käigus võib üleminek toimuda sujuvalt, kuid vahel kerkivad ka mitmesugused probleemid. Pereettevõtte omamisel on mitmeid eeliseid, nagu tihe perekondlik koostöö ja pikaajalised väärtused. Samas on ka teatud riske – näiteks tuleb vaid 30% pereettevõtetest sujuvalt järgmisele põlvkonnale üle ja ainult 5% jõuab neljanda põlvkonnani.
Infotund pakub võimalust nendel teemadel arutada, leida inspiratsiooni ja lahendusi ettevõtluse elujõulisuse ning põlvkondade järjepidevuse teemadel.
Veel infot ettevõtluse teemal:
- SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus HEAK
- Maakondlike arenduskeskuste võrgustik – MAK võrgustik
Ürituse läbiviimine on toetatud EL vahenditest maaeluvõrgustiku tegevusele.
Üritus on registreeritud osalejatele tasuta.
Lisainfo: Ave Bremse, ave.bremse@metk.agri.ee. +372 515 6412