Allikas: Maa Elu
21. aprill 2022
Eesti Taimekasvatuse Instituut (ETKI) alustab järjekordse monitooringuga maikuus, mis on juba üheksas hooaeg. Monitooringu eesmärk on koguda infot levinumate taimehaiguste ja kahjurite esinemisest teraviljadel, rapsil, põldhernel ja -oal.
Soovime määrata kahjustaja leviku ulatust ja selle järgi soovitame keskkonnasäästlikku ja majanduslikult otstarbekat taimekaitse lahendust. Taimehaiguste monitooring annab lähipiirkonna põllumeestele informatsiooni, millal on õige aeg enda põldudel tõrjet alustada.
Monitoorida saab interaktiivselt
Monitooringuvaatlusi tehakse Eesti eri piirkondades aktiivsel taimekaitseperioodil igal nädalal maist juulini. Kogutud informatsioon kuvatakse interaktiivsete kaartidena, millel on näha põldude asukohad, täpsem informatsioon kultuuri ja agrotehnika kohta ning konkreetsetele oludele vastav tõrjesoovitus. Monitooringutulemusi koos haiguse- ja kahjuritõrje soovitustega saab jälgida ETKI kodulehel etki.ee/monitooring.
Lisaks meie tööle saab põllumees ise oma põlde monitoorida rakenduse tase.etki.ee abil. Rakendus võimaldab saada konkreetsele põllule professionaalsed soovitused kahjurite ja umbrohu tõrje ning taimehaiguste kohta. Sisestatud andmete põhjal soovitatakse efektiivne tõrjevahend ja selle kulunorm. Soovitame teil end registreerida rakenduse kasutajaks, nii leiate alati päringutele genereeritud tõrjesoovitused ühest kohast. Ent rakendust saab kasutada ka sisse logimata. Siis kuvatakse tulemus ekraanile, millest saab salvestada PDF-faili.
Põldude monitoorimine ja taimekahjustajate leviku info kiire edastamine võimaldavad alustada tõrjet õigel ajal, suurendavad taimekaitsetöö efektiivsust ja vähendavad taimekaitsevahendite kasutamist.
Fungitsiidid seenhaiguste tõrjeks
Teadusuuringud on näidanud, et sõltuvalt aastast ja haigustest mõjutavad fungitsiidid saaki 15–40%. Tähtsamad tegurid fungitsiidide valimisel on pikaajaline toime, lai toimespekter ja väga kiire imendumine. Haigustõrje eesmärk on terved ja elujõulised taimed põllul. Iga päev, mil taim ei ole haigusest kahjustatud, suurendab saaki.
Taimekaitsetööde efektiivsust mõjutab ilmastik. Temperatuur, vihm ja päikesekiirgus võivad vähendada fungitsiidide mõjuaega. Päikesekiirgus võib põhjustada fungitsiidi lagunemist. Vihm võib fungitsiidi toimeained taimelt maha pesta. Maikuus toimuv esimene (T1) fungitsiidide pritsering talivilja 1.–2. kõrresõlme kasvufaasis võib sõltuvalt aastast toimuda külmades ja äärmuslikes tingimustes. Talinisul levib sel ajal nisu-pruunlaiksus, helelaiksus ja jahukaste, võib esineda ka silmlaiksust. Taliodral hakkab levima võrklaiksus, äärislaiksus ja jahukaste.
T1 pritsering tehakse haigustekitajatele ennetavas kasvufaasis. Hiljem lipulehe kasvufaasis tehtava T2 pritsimise eesmärk on hoida taimed haigusest puhtad. Fungitsiidi rohendav mõju väldib ennakvalmimist ja kaitseb saagipotentsiaali. Lipulehe faasi ajal toimub tera täitumine.
Integreeritud taimekaitse järjest tähtsam
Integreeritud taimekaitse rakendamine võimaldab taimekasvatajal kahjustajaid vältida või hoida nende esinemist allpool majandusliku kahju tekitamise ulatust, pöörates samal ajal tähelepanu liigirikkuse säilimisele. Seega integreeritud taimekaitse põhineb ennetusel. Taimehaigustest ja -kahjuritest tingitud saagikadu aitavad vähendada nõuandesüsteemide järgimine, fungitsiidide efektiivsuse hindamine ja sordiomase haigusresistentsuse jälgimine. Nii saab teha läbimõeldud ja õigeaegset tõrjet.
Integreeritud taimekaitse tähtsus suureneb, kuna taimekaitse vajadus kasvab, samal ajal peab keemiline tõrje vähenema. Taimekasvataja eesmärk on teha taimekaitset optimaalsel ajal ja hoida taimed võimalikult terved kogu kasvuperioodi jooksul, sedasi saavutatakse aastate lõikes stabiilne saak ja tulu.
Peamurdmist pakub Euroopa roheleppes püstitatud taimekaitsevahenditega seotud riski ja kasutatavate koguste vähendamine. Põllumehed tunnetavad sisendite hinna hüppelist kasvu, samuti teeb muret taimekaitsevahendite toimeainete vähenemine.
Taimekasvatajatel on rasked ajad, kuid monitooringu ja rakendusega pakume lihtsaid ja kiireid lahendusi.