Teksti autor: teadur Ingrid Bender
Kasvukoht
Tomati kasvatamise puhul tuleb arvestada, et tegemist on sooja- ja valguselembese taimega, mille viljumiseks on vajalik temperatuur vahemikus 13-32°C. Toas kasvatades on kõige parem koht aknalaual ja kasvatamise ajaks pigem kevad-suvi, kuna talveperioodil on naturaalset valgust liiga vähe ning vajalik on lisavalgustus. Soojadel suvedel on tomatit võimalik kasvatada ka avamaal lõunapoolses tuulevaikses kohas.
Kui on soov kasvatada tomateid kasvuhoones, siis kõige sobilikum asukoht triiphoonele on päikesepaisteline, tuulte eest varjatud ning eemal veekogust ja kartulimaast asuv ala. Kartulilt levib tomatitele kartuli-lehemädanik põhjustades tomatitaimede lehtedel ning vartel tomati-lehemädanikku ja viljadel tomati-pruunmädanikku. Üleüldse on haiguste vältimiseks või vähendamiseks oluline kasvuhoone tuulutamine päeval ning suvel öökülmade vabal perioodil ka öösel.
Taimede toestamine ja kastmine
Kui tomatid on piisavalt suureks kasvanud ja kui neid enam öökülmadeks katma ei pea, on neid vaja toestada. Toas saab tomateid toestada nööri või kepiga. Avamaal võib samuti kasutada keppe, kuid sageli jäetakse avamaatomat üldse toeta. Kasvuhoones seotakse toestusnöörid, mida uuendatakse igal aastal, et vältida taimehaiguste levikut kasutatud nööridelt.
Tomateid kastetakse jahedamate ilmade korral 1-2 korda nädalas ning kehtib reegel, et pigem harvemini ja rikkalikult. Kuumalaine ajal on muidugi kastmissagedus tihedam ning kohati on vaja seda teha iga päev. Oluline on vältida mulla läbi kuivamist, sest kui seejärel uuesti kasta, siis lõhenevad viljad kergesti. Võimalusel tuleb tomateid kasta hommikul, kuna õhtune kastmine soodustab seenhaiguste teket ja levikut.
Võra kujundamine, võrsete ja lehtede eemaldamine
Kõrgekasvulised tomatisordid on parem kujundada üheharulisena (lihtsam toestada). Mitmeharulisena kasvatamisel taimelt suuremat saaki ei saa, küll aga saab üheharuliselt taimelt tavaliselt esimese punase vilja varem kui mitmeharuliselt. Külgvõrseid eemaldada igal nädalal. Madalakasvulisi sorte kasvatatakse mitmeharulisena (2-3 haru). Edasine kasv toimub külgvõrsete arvel ja neid eemaldatakse ainult siis, kui taim on liiga tihe. Taimelehti tuleb üldjuhul eemaldada siis, kui lehed on haiged või asuvad küpsenud viljadest allpool. Korraga eemaldatakse 2-3 lehte, mitte sagedamini kui kord nädalas, kusjuures tuleb jälgida, et tomatitaimele jääks alles 8-10 täiskasvanud lehte.
Väetamine
Tomatitaimede väetamise sagedus sõltub pinnase toitainetesisaldusest. Makroelementidest vajab tomat kõige enam kaaliumi eriti kasvu alguses ja viljakandeperioodil. Lämmastikku on palju vaja tõusmetest õienuppude moodustumiseni. Fosforit vajab tomatitaim ühtlaselt kogu kasvuperioodi jooksul. Toitainete tasakaalust kõneleb kõige ilmekamalt taime välimus. Parajalt väetatud taimel on kõik lehed keskmise rohelise värvusega ja moodustunud viljad kasvavad täissuurusesse. Kaaliumipuuduse korral jääb viljade moodustumine väheseks, vanematel lehtedel on servad pruunikad, justkui kõrbenud, viljad võivad olla laigulised. Lämmastikväetisega liialdamisele viitavad tumedad ja tugevalt allapoole rullunud ladvalehed. Lisaks võib esineda viljadel tipumädanikku. Lämmastiku puudusel kasv aeglustub ja alates alumistest muutuvad lehed algul kahvaturoheliseks ja hiljem kollakaks. Fosforipuudusel taime kasv pidurdub, lehed muutuvad sinakasroheliseks ja lehed ning viljad jäävad väikeseks.
Mulda on parim ette valmistada juba sügisel ning anda veise- või hobusesõnnikut või kasutada kevadel orgaanilist väetist nagu näiteks komposti. Kui mullas toitaineid napib, siis tuleb taimi väetada kord nädalas koos kastmisveega või 2-3 nädalaste vahedega otse mullapinnale raputades. Kui mullas on piisavalt toitaineid, siis on küllalt kui kasvamise ajal taimi väetada kaks korda ja väetist tuleks ühele ruutmeetrile arvestada 15g. Kahe väetamise puhul toimida järgmiselt:
- Lämmastikurikka täisväetisega 2 nädalat pärast istutamist;
- Kaaliumirikka väetisega juuli keskel.
Vahel võib juhtuda, et tuleb lisaks väetada ka juuli lõpus või augustis, millest saab aru, kui tomatitaimed on kahvatud ja varred taime ladvas peenikesed. Koduaias on parim kasutada loodusliku päritoluga väetisi nagu näiteks komposti, omavalmistatud nõgesekääritist või tuntud firmade toodetud tomati mahekasvatuseks mõeldud väetisi.